Szpital Wojewódzki w Przemyślu wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Połączył oddziały dziecięce

Polska
Szpital Wojewódzki w Przemyślu wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Połączył oddziały dziecięce
Zdjęcie od czytelniczki

- Na zwolnieniu lekarskim jest ok. 150 pielęgniarek. Musieliśmy połączyć oddziały chorób dzieci i chirurgii dziecięcej - mówi polsatnews.pl rzecznik szpitala w Przemyślu Maciej Kamiński. Według niego, na razie nie ma mowy o ewakuacji pacjentów, ale nie wiadomo, czy wkrótce nie będzie to konieczne. Protest głodowy pielęgniarek trwa od dwóch tygodni. Głównym żądaniem protestujących są podwyżki.

Ostatnie rozmowy pielęgniarek Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu z urzędem marszałkowskim województwa podkarpackiego nie doprowadziły do zakończenia protestu. Pielęgniarki mówią, że o podwyżki będą walczyć do skutku. 

 

Protest głodowy w przemyskim szpitalu trwa już od ponad dwóch tygodni. - Obecnie głoduje 12 pielęgniarek z 19, które przystąpiły do strajku. Siedem z nich głoduje od początku akcji - informuje polsatnews.pl jedna z pielęgniarek. 

 

Od środy szpital przyjmuje pacjentów tylko w sytuacji zagrożenia życia. Decyzję podjął dyrektor placówki Piotr Ciompa.

 

- Na zwolnieniu lekarskim jest ok. 150 pielęgniarek. Połączone zostały oddziały chorób dzieci i chirurgii dziecięcej. Na dziś nie ma mowy o ewakuacji pacjentów. Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, jak będzie w kolejnych dniach czy tygodniach - wyjaśnia w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik szpitala.

 

2,4 tys. pensji zasadniczej

 

Pielęgniarki mają żal, że mimo wcześniejszych "sygnałów ugody", urzędnicy wycofali się z porozumienia.

 

- Dla przykładu, w negocjacjach wszystkich stron, dwukrotnie uzgodniłyśmy, po ośmiu godzinach spotkania, warunki brzegowe, które wszystkie strony uznały za wiążące. Jednak z nieznanych nam powodów, po kilku godzinach i okazaniu dokumentu do podpisania, zostałyśmy przez Urząd Marszałkowski poinformowane, że porozumienia nie będzie i nie zostanie podpisane. Dla nas jest to manipulowanie emocjami, mającymi wpływ na decyzję - oceniła Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu w Przemyślu cytowana przez nowiny24.pl. 

 

Rzecznik urzędu marszałkowskiego Tomasz Leyko zaprzecza w rozmowie z polsatnews.pl, że w ostatniej chwili wycofano się z porozumienia. - Nie wiem, skąd taka informacja. Zapytany o ostateczną propozycję dla pielęgniarek, mówi: "Nie możemy prowadzić negocjacji przez media". 

 

Inne związki podpisały porozumienie

 

Jednym z postulatów pielęgniarek było podniesienie  pensji zasadniczej do 6 tys. zł brutto dla starszej pielęgniarki i 5,5 tys. zł brutto dla młodszej. Obecnie wynosi ona od 2,1 tys. zł do 2,4 tys. zł brutto. Pielęgniarki domagały się też m.in. zakupu nowego sprzętu medycznego. W czwartek o aktualnych żądaniach nie udało nam się porozmawiać z Ewą Rygiel reprezentującą protestujących. 

 

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że na porozumienie zgodziły się inne związki protestujące w szpitalu - Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Związek Zawodowy Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia w Przemyślu.

 

Podwyżka jest przewidziana m.in. dla zawodów niemedycznych - od 1 stycznia 2018 pensja zasadnicza wzrośnie o 300 zł brutto dla "zawodów niemedycznych, a także innych zawodów medycznych niż lekarze oraz pielęgniarki i położne" i ma wzrastać do 2020 roku. 

 

- W praktyce oznacza to, że sprzątaczka zarobi więcej od pielęgniarki o 450 zł - mówi nam jedna z pielęgniarek pracujących w szpitalu. 

 

W oświadczeniu wydanym w czwartek zarząd województwa zaapelował do pozostałych organizacji o kontynuowanie rozmów, ale zaniechanie form protestu, "które mogłyby narazić zdrowie i życie pacjentów". 

 

polsatnews.pl, nowiny24.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie