Polak, zatrzymany w Indonezji, pozostanie w areszcie. Twierdzi, że jest turystą. Grozi mu dożywcie

Świat
Polak, zatrzymany w Indonezji, pozostanie w areszcie.  Twierdzi, że jest turystą. Grozi mu dożywcie
Zdj. ilustracyjne/Indonezyjska Policja

Jakub Fabian S., zatrzymany w sierpniu przez indonezyjską policję i podejrzany o udział w konspiracji, której celem miało być obalenie rządu, pozostanie w areszcie kolejne 40 dni - zadecydowała lokalna policja. Polakowi grozi dożywocie. Twierdzi, za pośrednictwem prawnika, że jest turystą i zaprzecza zarzutom.

39-letni Polak został zatrzymany 26 sierpnia w indonezyjskiej prowincji Papua. To najbardziej wysunięta na wschód część Indonezji - zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, graniczy z Papuą Nową Gwineą. Od lat 60. ubiegłego wieku w tym jednym z najbiedniejszych regionów kraju działają ruchy separatystyczne, dostęp do niego jest dla cudzoziemców ograniczony przez władze.

 

Zdaniem lokalnej policji Jakub Fabian S. próbował dostarczyć broń i amunicję zwolennikom niezależności regionu. Może być oskarżony o "konspirację w celu obalenia rządu", za którą w Indonezji grozi dożywotnie więzienie.

 

W środę prawniczka Polaka, Latifah Anum Siregar, poinformowała lokalne media, że jej klient jest "przygnębiony" i "odrzuca wszystkie zarzuty". - Nigdy nie brał udziału w szkoleniu wojskowym, nie jest handlarzem broni. Nigdy nie miał broni ani amunicji - mówiła Benar News Latifah. 

 

- W dalszym ciągu badamy tę sprawę - powiedział serwisowi Benar News rzecznik policji generał brygady Dedi Prasetyo. - To zwykły turysta, ale komunikował się z grupą przestępczą, oferował dostarczenie broni i amunicji - przekonywał.

 

Wcześniej, jak informowała agencja Associated Press, policja twierdziła, że S. jest dziennikarzem. Teraz policja temu zaprzecza, twierdząc, że publikuje jedynie w mediach społecznościowych.

 

Benar News

 

 

 

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie