Trybunał Konstytucyjny odwołał spotkanie z Komisją Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego

Polska
Trybunał Konstytucyjny odwołał spotkanie z Komisją Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego
Wikimedia Commons/Paasikivi zdj. ilustracyjne

"Z wielkim żalem i zdziwieniem dowiedziałem się dziś rano, że nasze spotkanie z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało odwołane. Żałuję tej decyzji, ponieważ pozbawia ona delegację możliwości wysłuchania Państwa opinii - napisał w liście do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej szef wizytującej Polskę delegacji, poseł Claude Moares.

Delegacja komisji wolności obywatelskich europarlamentu PE, przebywająca w Polsce na misji dot. praworządności, spotkała się w czwartek przed południem z członkami KRS - przekazało biuro PE. 

 

Członkini KRS poseł PiS Krystyna Pawłowicz odnosząc się do spotkania z komisją PE napisała na Twitterze:

 

"Wyraziłam oburzenie tymi nękającymi Polskę wizytami, pod europejską publiczkę. Zarzuciłam UE delegatom nieobiektywizm i całkowity brak informacji i nieznajomość reguł demokracji. Po tym oświadczono nam, że już muszą iść, bo mają ważne spotkanie w Puławach. Szkoda, że to spotkanie nie było transmitowane...".

 

Ocena zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE

 

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przebywa w Polsce od środy. Jak przekazało biuro informacyjne PE w Polsce, jej celem jest ocena stanu zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Zgodnie z harmonogramem spotkań, europosłowie mają przebywać w Polsce do piątku.

 

Z informacji wynika, że w środę delegacja PE spotkała się m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, b. prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i przedstawicielami Amnesty International. W czwartek europosłowie spotkali się m.in. z liderami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - Grzegorzem Schetyną, Katarzyną Lubnauer i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, oraz z członkami Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Planowane pierwotnie spotkanie europosłów z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało odwołane. Jak dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do TK członkowie Trybunału byli zmuszeni odmówić spotkania z delegacją LIBE ponieważ przewidziany temat rozmów dotyczył m.in. reformy sądownictwa w Polsce, który będzie przedmiotem rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny.

 

"Z wielkim żalem i zdziwieniem dowiedziałem się dziś rano, że nasze spotkanie z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało odwołane. Żałuję tej decyzji, ponieważ pozbawia ona delegację możliwości wysłuchania Państwa opinii. Niestety muszę zauważyć, że nie przekazano ani mi ani delegacji żadnych oficjalnych powodów tak nagłego anulowania naszego spotkania" - napisał w liście do prezes TK Julii Przyłębskiej szef delegacji, poseł Claude Moares.

 

"Jestem przekonany, że poglądy przedstawicieli Trybunału powinny były być szczegółowo wysłuchane i starannie wzięte pod uwagę w ramach procedury Art. 7 ust. 1 TUE oraz skutecznego i wyważonego podejścia do tej delegacji." - dodał szef delegacji i zaproponował zorganizowanie spotkania jeszcze przed wyjazdem delegacji z Warszawy lub w innym terminie w Brukseli.

 

Biuro PE informuje o piątkowym spotkaniu 

 

Z informacji przekazanych przez biuro informacyjne PE wynika też, że na piątek zaplanowano spotkanie, w którym udział weźmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański oraz wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

 

Szefem delegacji jest Moraes (Socjaliści i Demokraci), który kieruje pracami LIBE. W je skład wchodzą też m.in. Frank Engel (Europejska Partia Ludowa), Nathalie Griesbeck (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), Barbara Spinelli (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica), Judith Sargentini (Zieloni), Joelle Bergeron (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej) i Nicolas Bay (Europa Narodów i Wolności).

 

PAP, polsatnews.pl

mos/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie