W RPA będzie można rekreacyjnie palić marihuanę. "Prawo zakazujące jest niezgodne z konstytucją"

Świat
W RPA będzie można rekreacyjnie palić marihuanę. "Prawo zakazujące jest niezgodne z konstytucją"
PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki jednomyślnie zdecydował we wtorek o depenalizacji uprawiania konopi indyjskich na własny użytek i zażywania rekreacyjnego marihuany przez dorosłych.

Prawo zakazujące zażywania marihuany przez dorosłych w domu jest "niezgodne z konstytucją, a zatem nieważne" - oznajmił sędzia Raymond Zondo odczytując orzeczenie najwyższej instancji sądowniczej kraju. - Przestępstwem nie będzie już zażywanie lub posiadanie marihuany przez dorosłych prywatnie, do osobistej konsumpcji w domu - dodał.

 

Trybunał Konstytucyjny RPA stanął na stanowisku, że osoba dorosła może uprawiać konopie indyjskie w "prywatnym miejscu", o ile są przeznaczone na własny użytek. W dalszym ciągu utrzymano zakaz palenia marihuany publicznie i jej sprzedaż.

 

Dwa lata na nowelizację prawa

 

Według Trybunału to policja ma zdecydować, czy marihuana będąca w posiadaniu osoby dorosłej przeznaczona jest do użytku własnego, czy na handel.

 

Trybunał nakazał parlamentowi opracowanie w ciągu dwóch lat nowelizacji prawa zgodnie z wydaną przez siebie decyzją.

 

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego RPA spotkała się z głośnym aplauzem obecnych w sądzie zwolenników legalizacji marihuany, a wielu z tych, którzy znajdowali się przed budynkiem, od razu skorzystało z wyroku Trybunału - podała AFP.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie