Taksówkarze zobowiązani do ochrony pasażerek w nocy. Nowe przepisy w hiszpańskim Vigo

Świat
Taksówkarze zobowiązani do ochrony pasażerek w nocy. Nowe przepisy w hiszpańskim Vigo
pixabay/StockSnap

Taksówkarze w Vigo, na północnym zachodzie Hiszpanii, zostali zobowiązani przez władze tego miasta do ochrony kobiet podróżujących w nocy taksówkami. Na żądanie pasażerki taksówkarz musi odprowadzić ją do drzwi domu.

Jak poinformowała Angeles Marra z ratusza w Vigo, nowy obowiązek dla ponad 500 taksówkarzy w tym mieście to część planu zapobiegania napadom na kobiety.

 

"Decyzja będzie wdrażana w większości korporacji"

 

Wprowadzone przez ratusz w Vigo nowe zasady pracy kierowców taksówek spotkały się z aprobatą korporacji taksówkarskich w sąsiedniej Portugalii. Florencio Almeida, szef największego stowarzyszenia taksówkarzy w Portugalii - Antral, potwierdził, że decyzja władz Vigo będzie wdrażana w większości korporacji.

 

- Nikt nam nie nakazał ochraniania kobiet po wyjściu z taksówki w nocy. To zasada bazująca na zdrowym rozsądku. Dwie minuty, które poświęci kierowca na odprowadzenie pasażerki do domu mogą być ważne dla jej zdrowia, a nawet życia. Czekamy na uregulowanie tej kwestii prawnie przez państwo - powiedział Almeida.

 

Mogą "nieznacznie zmienić trasę"

 

Zobowiązanie taksówkarzy do odprowadzania pasażerek w nocy to kolejna faza wdrażanego od stycznia w 300-tysięcznym Vigo programu służącego bezpieczeństwu mieszkających tam kobiet.

 

W lutym władze miejskie zobowiązały kierowców autobusów do ochrony kobiet podróżujących samotnie nocą. Kierowcy zostali upoważnieni do nieznacznej zmiany trasy, by zagwarantować pasażerkom bezpieczne dotarcie do celu. Muszą też przed zatrzymaniem pojazdu upewnić się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło żadne niebezpieczeństwo. Samotnie podróżująca kobieta powinna z wyprzedzeniem poprosić o zatrzymanie autobusu w miejscu, w którym nie ma przystanku.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie