Przyłębska zainaugurowała spotkania przedstawicielek dyplomacji. Zaśpiewała żona wiceministra

Świat

Nierówności ekonomiczne oraz sposoby ich niwelowania były tematem pierwszego spotkania przedstawicielek świata dyplomacji i polityki zorganizowanego w rezydencji ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego przez jego żonę, prezes TK Julię Przyłębską.

W trakcie spotkania Przyłębska zaproponowała ustanowienie wyróżnienia dla osób lub instytucji, które podejmują działania na rzecz niwelowania nierówności ekonomicznych. Wyróżnienie byłoby przyznawane przez grono osób, które wzięły udział w poniedziałkowym spotkaniu w Berlinie i zgodzą się wziąć udział w pracach kapituły.

 

W spotkaniu wzięły udział: szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy - Halina Szymańska, żony ambasadorów poszczególnych państw w Berlinie, w tym Ukrainy, Gruzji, Ghany oraz przedstawicielki świata polityki, m.in. przewodnicząca Żydowskiego Funduszu Narodowego na Niemcy Sarah Singer, Hanna Labrenz-Weiss (z urzędu ds. akt Stasi) oraz przedstawicielki Polonii w Niemczech.

 

Szczegółowy regulamin wyróżnienia ma zostać opracowany w ciągu najbliższego miesiąca. Wyróżnienie byłoby przyznawane raz do roku, dla trzech osób lub instytucji, za działania prowadzone w roku poprzednim. Każdy członek kapituły będzie mógł zgłosić jedną kandydaturę, a laureatem zostanie osoba lub instytucja, na którą odda swój głos minimum 2/3 składu kapituły.

 

Kapitule przewodniczyć ma zawsze przedstawiciel korpusu dyplomatycznego ambasady RP w Berlinie, a obsługę organizacyjną zapewni ambasada.

 

"Możemy zapłacić za to wysoką cenę"

 

Julia Przyłębska zaproponowała, by patronką wyróżnienia była arystokratka, zakonnica, święta katolicka Urszula Ledóchowska.

 

- Niepokoje w różnych częściach globu, których źródłem są bardzo często nierówności ekonomiczne, uświadamiają nam wszystkim, że jeśli nie zbudujemy bardziej solidarnego świata, który walczy aktywnie z tymi nierównościami w każdym wymiarze od społeczeństwa obywatelskiego po elity polityczne, możemy zapłacić za to wysoką cenę - powiedziała Julia Przyłębska, otwierając poniedziałkowe spotkanie.

 

W dyskusji przywoływano wnioski płynące z prac m.in. Josepha Stiglitza czy ekonomisty Thomasa Piketty’ego.

 

Koncert Joanny Szynkowskiej vel Sęk

 

Julia Przyłębska dzieliła się także swoimi doświadczeniami z pracy sędziego oraz I prezes TK, podkreślając, że ogromną rolę w walce z nierównościami ma prawo. - Może się to odbywać zarówno poprzez stanie na straży generalnej zasady równości wszystkich wobec prawa oraz sprawności i efektywności władzy sądowniczej - mówiła Przyłębska.

 

Przed dyskusją przedstawicielki świata dyplomacji i polityki wysłuchały krótkiego koncertu śpiewaczki operowej Joanny Szynkowskiej vel Sęk, prywatnie żony wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie