Najpierw trening na placu, a później kopalnia. Psy szkolą się do pracy pod ziemią [WIDEO]

Polska

Ratownicy z GOPR i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie przygotowują psy do akcji ratunkowych pod ziemią. Zwierzęta muszą być silne i opanowane oraz świetnie tropić. [WIDEO]

W polskich kopalniach czworonogi pracują od połowy lat 90. Ostatnio specjalnie wyszkolony pies pomógł ratownikom górniczym w Zofiówce w Jastrzębiu Zdroju. To dzięki niemu udało się odnaleźć ciało ostatniego poszukiwanego górnika.

 

- Warunki były bardzo trudne. Tam przekładaliśmy psa przez tzw. lutnię (cienkościenny rurociąg tłoczący powietrze - red.), czołgaliśmy się z nim - mówił reporterowi Polsat News Jacek Dutkiewicz, ratownik GOPR.

 

Predyspozycje do takich warunków mają psy ras pasterskich i myśliwskich, np. labradory. Zwierzęta muszą nauczyć się czołgać i przyzwyczaić do zmian ciśnienia. Pies, który jest wyszkolony do pracy w górach wcale nie musi się jednak nadawać do pracy w kopalni.

 

Dlatego ratownicy GOPR oraz ze stacji ratownictwa górniczego w Jaworznie nawiązali współpracę, żeby zwierzęta - dotychczas przyzwyczajone do gór - odnajdywały się w trudnych sytuacjach pod ziemią.

 

- Dwa psy zaczęliśmy szkolić w październiku ubiegłego roku, korzystając ze współpracy z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego, ćwiczebnych sztolni oraz możliwości zjeżdżania na dół na kopalnię - mówił Jacek Dutkiewicz.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie