Codzienne zażywanie aspiryny szkodliwe dla zdrowia? Nowe ustalenia naukowców
"Mała dawka aspiryny każdego dnia nie poprawia stanu zdrowia, ale jej przyjmowanie może mieć poważne konsekwencje" - przekonują amerykańscy i australijscy naukowcy, których wyniki badań opublikowano w "New England Journal of Medicine". Według najnowszych badań, zażywanie tego leku może doprowadzić do wzrostu częstotliwości występowania krwotoków i krwiaków.
Połowa badanych brała aspirynę, a druga - placebo
Na udział w badaniu, które przeprowadzano w latach 2010-2014 zgodziło się blisko 20 tys. osób o medianie wieku 70 lat lub starszych. Przez prawie pięć lat, połowa osób przyjmowała 100 miligramów aspiryny dziennie, z kolei reszta zażywała placebo.
Według naukowców przez okres próby nie zaobserwowano widocznych zmian jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia "pacjentów". W przypadku osób przyjmujących aspirynę częściej dochodziło jednak do krwawień z nosa i krwotoków. Do najpoważniejszych przypadków należało zaliczyć m.in. pojawianie się krwiaków śródczaszkowych.
Naukowcy wykazali też, że osoby starsze przyjmujące lek, częściej umierały na choroby związane z nowotworami. Naukowcy przestrzegają jednak, że "nie spodziewali się dojść do takiego wniosku" i w kontekście poprzednich badań (w 2016 r. badacze przekonywali, że zażywanie aspiryny przez 6 lat zmniejsza ryzyku raka odbytu i okrężnicy), trzeba "zachować ostrożność przy interpretacji wyników".
"Zmniejsza ryzyko chorób serca"
W oparciu o wyniki naukowcy przekonują, że codzienne zażywanie małych dawek aspiryny przez osoby starsze "to w najlepszym przypadku wyrzucanie pieniędzy w błoto". W najgorszym może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego i przedwczesnej śmierci.
W poprzednich latach, naukowcy przekonywali, że korzyści płynące z codziennego przyjmowania aspiryny, przewyższają możliwe skutki uboczne. Według amerykańskiego Preventive Services Task Force (niezależnego panelu ekspertów, który opracowuje i rekomenduje zalecenia dot. leczenia) niska dawka leku zażywana regularnie ma zmniejszać ryzyko chorób serca.
CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze