Zygmunt III Waza ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Akcja KOD

Polska

Aktywiści Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie zawiesili w niedzielę koszulkę z napisem "Konstytucja" na kolumnie Zygmunta na placu Zamkowym. Przed rozpoczęciem marszu działacze KOD podkreślali, że konstytucja to fundament wszystkich zasad obowiązujących w społeczeństwie.

Niedzielna demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Demonstracji odbyła się pod hasłem "My jesteśmy konstytucją".

 

- To nie będzie wiec poparcia politycznego, to będzie wiec poparcia dla najważniejszych wartości - zapewniali organizatorzy. Podkreślali, że konstytucja jest fundamentem wszystkich zasad obowiązujących w społeczeństwie.

 

"Idę na wybory w koszulce »Konstytucja«"

 

W demonstracji na Placu Zamkowym, podczas której za pomocą wysięgnika, założono koszulkę na figurę króla, uczestniczyło kilka tysięcy osób, którzy mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej i z logo KOD. Część protestujących trzymała egzemplarze Konstytucji RP. Skandowali m.in.: "Konstytucja", "Zygmunt jest nasz", "Obronimy konstytucję". Na niesionych transparentach można było przeczytać: "Idę na wybory w koszulce »Konstytucja«".

 

Wśród zebranych można było zobaczyć polityków opozycji: kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (PO), wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), posła Michała Szczerbę (PO) i Barbarę Nowacką ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, a także aktorkę Dorotę Stalińską.

 

"Ważne, żebyśmy wszyscy zagłosowali świadomie" 

 

Po ubraniu Zygmunta III Wazy w koszulkę z napisem "Konstytucja" manifestanci przeszli przed budynek Sądu Najwyższego, by zaprotestować przeciwko reformie sądownictwa wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Przed gmachem SN przemawiali, m.in. przedstawiciele oddziałów regionalnych KOD. Nawoływano do pójścia na wybory samorządowe. - To jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy tam się znaleźli i zagłosowali świadomie - mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD.

 

Organizatorzy niedzielnej demonstracji zapowiedzieli, że szyją obecnie "wielką koszulkę" i być może wkrótce spotkają się przed Pałacem Kultury.

 

 

polsatnews.pl, PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie