Trump i Duda nie podpiszą we wrześniu w USA umowy o stacjonowaniu amerykańskiej armii w Polsce

Polska
Trump i Duda nie podpiszą we wrześniu w USA umowy o stacjonowaniu amerykańskiej armii w Polsce
EPA/MICHAEL REYNOLDS

Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe amerykańskich wojsk w Polsce, zapadnie najwcześniej w przyszłym roku; na pewno żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana we wrześniu przez prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan

- Ulokowanie na stałe wojsk amerykańskich to bardzo długi proces. Sądzę, że jeżeli zostanie zakończony oficjalną decyzją, to nastąpi to nie wcześniej niż w przyszłym roku - mówił Bielan w sobotę w RMF FM.

 

W jego ocenie, żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana podczas planowanej na 18 września wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i spotkania w Białym Domu z Donaldem Trumpem.

 

- Tego rodzaju decyzja zapada przy udziale wielu ośrodków władzy w USA, dużą rolę odgrywa prezydent ale są też Departamenty: Stanu i Obrony oraz Kongres. Kongres zawnioskował do Pentagonu, żeby ten do marca 2019 przygotował szczegółowy raport na temat możliwości ulokowania na stałe wojsk amerykańskich w Polsce - powiedział Bielan.

 

- Myślę, że wiosna, lato przyszłego roku, to ten czas, w którym będą zapadały decyzje - dodał wicemarszałek Senatu.

 

Bielan podkreślił, że cały proces jest skomplikowany i długotrwały, a "Amerykanie podchodzą do tego śmiertelnie poważnie, bo to będzie poważna decyzja geostrategiczna, która zmieni nasze położenie geopolityczne na mapie Europy i zwiększy jeszcze nasze poczucie bezpieczeństwa".

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie