Manifestacje przeciw przemocy policji w Portugalii. Mieli torturować czarnoskórą młodzież

Świat
Manifestacje przeciw przemocy policji w Portugalii. Mieli torturować czarnoskórą młodzież
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikimedia.org/Jorge Andrade

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotnich manifestacjach przeciw rasizmowi w największych portugalskich miastach. Protestujący apelowali m.in. o ukaranie policjantów, którzy mieli torturować czarnoskórą młodzież w podlizbońskiej Cova da Moura.

Sobotnie protesty zorganizowało ponad 60 różnych organizacji społecznych i kulturalnych oraz instytucji reprezentujących mniejszości narodowościowe i etniczne, m.in. wspólnotę emigrantów brazylijskich oraz społeczność romską w Portugalii.

 

Cel: zwrócenie uwagi na brutalne postępowanie policji


Jak poinformowała Anabela Rodrigues z komitetu organizacyjnego manifestacji w Lizbonie, głównym celem antyrasistowskich wieców jest zwrócenie uwagi na brutalne niekiedy postępowanie funkcjonariuszy portugalskiej policji w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów bądź ich dzieci.


Największa manifestacja odbyła się po południu w centrum Lizbony, gdzie między dworcem kolejowym Rossio a placem Sao Domingos zgromadziło się kilka tysięcy osób. Protest miał spokojny przebieg.


Mniejsze wiece odbyły się w sobotę także w centrum Porto oraz w Bradze, na północy kraju.

  

We wszystkich manifestacjach przeciwko rasizmowi uczestniczyli politycy ugrupowań parlamentarnych, m.in. z Partii Socjalistycznej, Portugalskiej Partii Komunistycznej, Zielonych oraz Bloku Lewicy.

 

Na ławie oskarżonych wszyscy funkcjonariusze komisariatu


Według Rodrigues tegoroczny protest przeciwko rasizmowi ma szczególny charakter w związku z niedawnym oskarżeniem 17 policjantów z podlizbońskiego Alfragide, którzy w 2015 r. mieli dopuścić się aktów rasistowskich oraz torturować sześciu młodych mieszkańców Cova da Moura.


- To nietypowy proces prowadzony przed sądem w Sintrze, gdzie na ławie oskarżonych zasiedli wszyscy funkcjonariusze komisariatu policji. Ich zachowanie było konsekwencją istniejącego w naszym kraju rasizmu instytucji publicznych - powiedziała Rodrigues.


W piątek wieczorem ciemnoskóra portugalska lekkoatletka Patricia Mamona opublikowała na jednym z portali społecznościowych wpis dotyczący dyskryminacji rasowej w niektórych dyskotekach w Lizbonie. Mistrzyni Europy w trójskoku z 2016 r. poinformowała, że w stolicy istnieją lokale, które utrudniają wstęp osobom o ciemnej karnacji skóry z powodu rzekomo niewłaściwego stroju.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie