Kaczyński: wolność jest wartością, którą Polacy szczególnie cenią

Polska

- Wolność jest wartością, którą Polacy szczególnie cenią, jej potrzeba tkwi w nas i jest to zrozumiałe. Wynika z doświadczenia naszego narodu - mówił w sobotę lider PiS Jarosław Kaczyński na konwencji regionalnej w Zielonej Górze. Zaznaczył, że "nie jest to skłonność do anarchii". Z kolei premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "proces przemiany gospodarczo-społecznej jest nieodwracalny".

- Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa, głos oddany na PiS jest głosem oddanym racjonalnie; jeżeli partia realizuje swoje obietnice w rządzie, to będzie to robić także w samorządzie - mówił prezes PiS.

 

Kaczyński podkreślił też w swoim wystąpieniu, że wartości, którą Polacy szczególnie cenią, jest wolność.

 

"To nie skłonność do anarchii"

 

- My - mówię o Polakach, naszych rodakach - zwykle traktujemy wolność, jako coś, co odnosi się do braku zakazów, do tego, żeby nam czegoś nie zakazywano. (...) Ona oczywiście jest bardzo ważna i to jest zrozumiałe, że my jesteśmy do niej tak bardzo przywiązani - żyliśmy przecież przez dziesięciolecia w systemie, który zakazywał bardzo wielu rzeczy, który zakazywał normalnego życia społecznego - zauważył prezes PiS.

 

Jak podkreślił, potrzeba takiej wolność "tkwi" w Polakach. Zaznaczył jednocześnie, że jest to "zupełnie zrozumiałe" i nie jest to "skłonność do anarchii". "To po prostu doświadczenia naszego narodu" - wskazał Kaczyński. Prezes PiS dodał, że wolność ma też inne znaczenie: "wolność do czegoś", np. do podróżowania.

 

- Tutaj też pozwolę sobie wprowadzić pewne rozróżnienie. W PRL-u w Polsce ta wolność była, mogliśmy podróżować (...). Ale jest także pytanie, czy ta wolność była do końca realna, czy istniały odpowiednie urządzenia, drogi, koleje, połączenia lotnicze, lotniska, hotele, czy mieliśmy na tyle pełne kieszenie, żeby rzeczywiście móc podróżować - pytał Kaczyński.

 

Według niego, "trzeba odróżnić to, co jest dozwolone, od tego, co jest realną wolnością, taką którą naprawdę można realizować".

Kaczyński dodał, że jest także wolność do współdecydowania o losach naszej Polski i o losach "naszych małych ojczyzn".

 

Morawiecki: nasz proces przemiany jest nieodwracalny

 

Przebudowujemy Polskę w duchu solidarności społecznej, wolności, dostępności usług publicznych i demokracji; nasz proces przemiany gospodarczo-społecznej jest nieodwracalny - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS w Zielonej Górze.

 

- Tak jak z mąki może powstać tort, ale z powrotem nie da się już tego procesu odwrócić, tak nasz proces przemiany gospodarczo-społecznej jest nieodwracalny - podkreślił podczas konwencji szef rządu.

 

Premier wskazał, że jego ugrupowanie "przebudowuje Polskę w duchu solidarności społecznej, wolności, dostępności usług publicznych i demokracji".


Jego zdaniem, "faktyczne demokracja, demokratyzacja polega na dostępności, polega również na tym, żeby ludzie mieli możliwość uczestniczenia w szeroko rozumianym życiu publicznym i społecznym".

 

Morawiecki zaznaczył również, że "PiS dba o rzeczywistą wolność do życia w państwie, który tę wolność faktycznie wszystkim ludziom stara się zapewnić, zabezpieczyć i udostępnić".

 

PAP

jm/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze