Częstochowa: 10-latek potrącony przez b. wiceprezydenta opuścił szpital

Polska
Częstochowa: 10-latek potrącony przez b. wiceprezydenta opuścił szpital
Polsat News

10-letni chłopiec, potrącony w środę przez samochód prowadzony przez ówczesnego wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S., opuścił w sobotę Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - podała rzeczniczka placówki Anna Ginał.

Jadący na rowerze chłopiec został potrącony w środę późnym popołudniem w podczęstochowskiej miejscowości Nierada. Osoba kierująca autem nie zatrzymała się i nie udzieliła pomocy poszkodowanemu. Szybko udało się ustalić, że samochód należy do wiceprezydenta. Został on jednak zatrzymany dopiero następnego dnia - wcześniej policjanci nie zastali go w domu. W chwili zatrzymania miał promil alkoholu w organizmie.

 

10-latek trafił do szpitala, gdzie przeszedł kompleksowe badania, w tym diagnostykę obrazową, by wykluczyć obrażenia wewnętrzne. Jego stan lekarze oceniali w piątek jako stabilny, a doznane przez niego obrażenia - jako niezagrażające życiu i zdrowiu.

Prokuratura w dalszym ciągu ustala okoliczności tej sprawy. Nie wiadomo jeszcze, czy b. wiceprezydent odpowie za spowodowanie wypadku. Jeśli lekarze ocenią, że leczenie obrażeń poszkodowanego trwało krócej niż 7 dni, zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie. Już w piątek Mirosław S. usłyszał jednak zarzut nieudzielenia pomocy.

 

Choć nie kwestionuje, że brał udział w tym zdarzeniu, to nie przyznał się do winy. Jak tłumaczył podczas przesłuchania, ocenił, że rowerzyście nic poważnego się nie stało. Stanowczo zaprzeczył też, by w chwili potrącenia był pijany. Prokuratura w dalszym ciągu ustala okoliczności tej sprawy.

 

Odwołany z funkcji wiceprezydenta przed przedstawieniem zarzutów

 

Po przesłuchaniu S. został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 15 tys. zł. Jeszcze przed przedstawieniem zarzutów prezydent Częstochowy odwołał go z funkcji wiceprezydenta. Według informacji ze strony internetowej Urzędu Miasta w Częstochowie Mirosław S. jest prawnikiem i finansistą. Pracował na stanowiskach kierowniczych w bankach, był też m.in. pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach, zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ i członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

 

Wchodził też w skład zespołów ds. restrukturyzacji hutnictwa przy Ministrze Przemysłu, organizacyjnego NFZ przy Ministrze Zdrowia; ds. prywatyzacji sektorowej przy Ministrze Skarbu Państwa; ds. organizacji reformy systemu emerytalno-rentowego przy Ministrze Finansów. Jako zastępca prezydenta miasta nadzorował pracę Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Biura Inżyniera Miejskiego.

 

Choć w Częstochowie rządzi koalicja SLD-PO, przedstawiciele obu partii i magistratu zaznaczają, że S. nie należy do żadnej z nich, wiceprezydentem został jako osoba bezpartyjna. 

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie