Jest zarzut dla b. wiceprezydenta Częstochowy. Miał potrącić 10-latka

Polska

Samochód należący do wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S. potrącił w środę wieczorem 10-letniego rowerzystę. W czwartek rano samorządowiec został zatrzymany przez policję. W piątek został odwołany ze stanowiska przez swojego przełożonego i usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy.

Mirosław S. tłumaczył podczas przesłuchania, ocenił, że rowerzyście nic poważnego się nie stało. Stanowczo zaprzeczył też, by w chwili potrącenia był pijany.

 

Prokuratura w dalszym ciągu ustala okoliczności tej sprawy. Nie wiadomo jeszcze czy b. wiceprezydent odpowie za spowodowanie wypadku. Jeśli lekarze ocenią, że obrażenia poszkodowanego trwały krócej niż 7 dni, zdarzenie zakwalifikowane zostanie, jako wykroczenie.

 

Informację o przedstawieniu S. zarzutu przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Chodzi o art. 162 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Obrażenia nie są poważne

 

Jak dowiedział się Polsat News wiceprezydent został w piątek odwołany ze stanowiska przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

 

Potrącony chłopiec przebywa w szpitalu. Na szczęście obrażenia jakich doznał w czasie wypadku nie są poważne i  nie zagrażają jego życiu.

 

10-letni rowerzysta został uderzony przez toyotę w podczęstochowskiej wsi Nierada w środę około godz. 18:00. Kierowca samochodu nie zatrzymał się i nie udzielił pomocy poszkodowanemu.

 

- Ustalono, że samochód należy do Mirosława S. Tego samego dnia wieczorem policjanci udali się do jego miejsca zamieszkania, ale nie zastali go w domu. Zastali go dzisiaj (czwartek - red.) rano. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie promil alkoholu - powiedział Polsat News rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek po ujęciu samorządowca.

 

Był bezpartyjnym wiceprezydentem

 

Według informacji ze strony internetowej Urzędu Miasta, Mirosław S. jest prawnikiem i finansistą. Pracował na stanowiskach kierowniczych w bankach, był też m.in. pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach, zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ i członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

 

Wchodził też w skład zespołów ds. restrukturyzacji hutnictwa przy Ministrze Przemysłu, organizacyjnego NFZ przy Ministrze Zdrowia; ds. prywatyzacji sektorowej przy Ministrze Skarbu Państwa; ds. organizacji reformy systemu emerytalno-rentowego przy Ministrze Finansów.

 

Jako zastępca prezydenta miasta nadzorował pracę Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Biura Inżyniera Miejskiego.

 

Choć w Częstochowie rządzi koalicja SLD-PO, przedstawiciele obu partii i magistratu zaznaczają, że S. nie należy do żadnej z nich, wiceprezydentem był, jako osoba bezpartyjna.

 

polsatnews.pl, PAP

dk/hlk/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie