Koalicja Obywatelska i PSL ogłosiły kandydatów do Rady Warszawy

Polska
Koalicja Obywatelska i PSL ogłosiły kandydatów do Rady Warszawy
PAP/Marcin Obara

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, lider warszawskiej Nowoczesnej Sławomir Potapowicz i b. szef stołecznych struktur SLD, związany z Inicjatywą Polska Tomasz Sybilski - to niektóre "jedynki" list Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy. Z kolei listy PSL przedstawił w piątek kandydat na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak.

Kandydat na prezydenta stolicy KO Rafał Trzaskowski podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że Koalicja Obywatelska staje się coraz mocniejsza i przyciąga nowe osoby. "Poza PO i Nowoczesną dołączają do nas aktywiści, ludzie o bardzo różnych poglądach, ale przede wszystkim dołącza do nas nowa wspaniała energia. Na tym właśnie polega ten zespół, który prezentujemy. Z jednej strony doświadczenie, z drugiej strony energia i właśnie z takim zespołem chciałbym współpracować, jeżeli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy" - oświadczył polityk.

 

Zarówno "społecznicy", jak i ci należący do partii

 

Poseł PO Marcin Kierwiński prezentując listy kandydatów do Rady Warszawy podkreślił, że znajdują się tam "osoby należące do partii politycznych, ale także społecznicy".

 

Liderką KO w okręgu nr 1 (Śródmieście - Ochota) jest przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska; drugi na tej liście jest radny PO Paweł Martofel.


Listę w okręgu nr 2 (Praga Południe) otwiera prawnik i doradca ds. ochrony środowiska sejmowego klubu Nowoczesnej Marek Szolc, kolejny na liście jest radny PO i b. przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Paweł Lech.

 

Liderem w okręgu nr 3 (Mokotów) został przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, drugim jest b. radny sejmiku województwa mazowieckiego Paweł Czekalski.

 

W okręgu nr 4 (Wola) pierwszy na liście jest b. warszawski radny i b. szef stołecznych struktur SLD, związany z Inicjatywą Polska, Tomasz Sybilski, druga - aktywistka miejska Renata Niewitecka.  W okręgu nr 5 (Bielany-Żoliborz) liderem listy jest radny Warszawy, przewodniczący komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego Piotr Mazurek; druga - Dorota Łoboda z ruchu Rodzice przeciw Reformie Edukacji. Listę w okręgu nr 6 (Białołęka - Praga Północ) otwiera radna PO Magdalena Roguska, numerem dwa jest szefowa sztabu wyborczego warszawskiej Nowoczesnej Anna Auksel-Sekutowicz.

 

"To jest nasza drużyna"

 

Liderem listy w Okręgu nr 7 (Wawer-Wesoła-Targówek) jest szef warszawskiej Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, drugi jest radny PO Tomasz Tretter. Listę KO w okręgu nr 8 (Ursynów - Wilanów) otwiera wiceprzewodnicząca warszawskiej PO, radna Aleksandra Gajewska, a numerem drugim jest prywatny przedsiębiorca, aktywnie działający w dzielnicy Ursynów Tomasz Żyłka. W ostatnim okręgu nr 9 (Bemowo-Włochy-Ursus) numerem jeden jest radny PO Mariusz Frankowski, a numerem dwa radna PO, b. przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Maria Łukaszewicz.

 

- To jest nasza drużyna, to są liderzy naszej drużyny do Rady Miasta Stołecznego Warszawa. To są ludzie, którzy poprowadzą Koalicję Obywatelską do zwycięstwa w tych wyborach. Ta reprezentacja jest bardzo zrównoważona, praktycznie udział kobiet i mężczyzn na tych listach to blisko 50 proc. Dajemy państwu to, co mamy najlepszego jako Koalicja Obywatelska. Warto na tych ludzi postawić. Bardzo zachęcamy, abyście państwo na tych ludzi głosowali, bo dobra stabilna Rada Miasta to wielkie wsparcie dla przyszłego prezydenta. To gwarancja, że dobry ambitny plan rozwoju Warszawy będzie kontynuowany - podkreślił Kierwiński.

 

"Kiedyś ludowość oznaczała wiejskość, teraz znaczy obywatelskość"

 

Posłanka PSL Urszula Pasławska powiedziała podczas konferencji prasowej w Warszawie, że Stronnictwo zmienia się m.in. strukturalnie. - Kiedyś ludowość oznaczała wiejskość, dzisiaj, kiedy polska wieś się zmieniła, kiedy społeczeństwo się zmieniło, ta ludowość znaczy obywatelskość. PSL jest partią obywatelską, otwierającą się na nowe środowiska, na nowych ludzi, na młodych ludzi - podkreśliła.

  

Jak wskazał, na listach wyborczych PSL w większości znajdują się a ludzie młodzi. - Może faktycznie nie mają oni wielkiego doświadczenia politycznego, ale są pełni nowych idei i pomysłów na rozwój swoich małych ojczyzn - zaznaczyła Pasławska. Przekonywała, że ludowcy są drużyną - współpracują i współdziałają.

 

"Łączy nas jeden cel"

 

Stefaniak zauważył, że PSL ma "czystą kartę" w Warszawie. Przedstawiając kandydatów Stronnictwa do Rady Warszawy oraz sejmiku woj. mazowieckiego, mówił, że są wśród nich osoby, które są ekspertami w takich sferach, jak kultura, edukacja, opieka zdrowotna, reprywatyzacja, pomoc prawna czy w sprawach związanych z zielenią miejską. - Jesteśmy różnorodni, ale łączy nas jedno, łączy nas cel - naszym celem jest to, żeby Mazowsze było jeszcze lepsze - oświadczył kandydat PSL na prezydenta Warszawy. Jak wskazał, kandydaci ludowców są kreatywni i mają "świeże pomysły".

 

Zapowiedział, że kampania Stronnictwa będzie opierał się o bezpośredni kontakt z mieszkańcami stolicy. "Samorząd to dialog - będziemy go prowadzić" - podkreślił Stefaniak.

 

Mama Gołoty, onkolog, członek komisji weryfikacyjnej

 

Wśród przedstawionych przez Stefaniaka kandydatów znalazł się m.in. członek komisji weryfikacyjnej Bartłomiej Opaliński, który będzie jedynką okręgu obejmującym Śródmieście, mama boksera Andrzeja Gołoty - Bożena Gołota, która też wystartuje w Śródmieściu. Na listach znaleźli się też: działaczka warszawskiego stowarzyszenia Anna Kalbarczyk (Wola), dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast (Wola), pilot płk. Konrad Luśniewski (Białołęka), specjalista IT od szerokopasmowego internetu Marcin Salamon (Mokotów), radca prawny Małgorzata Hebda (Ursynów), onkolog dr Andrzej Misiak (Ursynów), nauczyciel Michał Warych (Praga Południe).

 

Do sejmiku z PSL kandydować będą m.in. były wiceminister sportu Tomasz Jędrzejczak oraz dyrektor pogotowia Karol Bielski.

 

Obecny na konferencji Władysław Teofil Bartoszewski, syn prof. Władysława Bartoszewskiego, przypomniał, że jego ojciec był członkiem PSL. "Mój ojciec uważał, że to jedyna partia, która po wojnie popierała wolność, demokrację i niezależność kraju" - dodał. Stwierdził, że obecny PSL to "młoda, prężna, wykształcona, pracowita ekipa, która ma bardzo dobry program wyborczy".

 

Bartoszewski poparł również kandydaturę Stefaniaka na prezydenta Warszawy. "Życzę mu, jak najlepiej" - podkreślił. Dodał, że popiera również całą ekipę ludowców na Mazowszu. "Mam nadzieję, że uda im się osiągnąć dobry wynik, dlatego, że oni nie reprezentują zabetonowanej opcji politycznej, tylko przychodzą z konkretnymi, rozsądnymi pomysłami, które popieram" - zaznaczył.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!