Jest dymisja wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego

Polska

- Wiceminister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach - przekazał w piątek po południu premier Mateusz Morawiecki, potwierdzając informację o dymisji Pawła Chorążego. Wiceminister - jak podawały media - mówił m.in, że "napływ imigrantów do naszego kraju musi wzrosnąć, żeby utrzymać wzrost gospodarczy".

Dymisja to efekt nagłośnienia przez media wypowiedzi ministra podczas debaty: "Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska?", zorganizowanej 30 sierpnia przez Klub Jagielloński.

 

Według informacji wp.pl minister zajął wówczas stanowisko ws. pomocy w sprowadzaniu do Polski repatriantów ze Wschodu. Mówił, że jest to trudne pod względem językowym i logistycznym, a z punktu widzenia finansów, sprowadzenie do Polski imigrantów z Azji lub Ukrainy jest tańsze od repatriacji.

 

- Jeżeli chodzi o repatriantów (...), nie wiem, czy mieliście państwo do czynienia z osobą polskiego pochodzenia w Kazachstanie, to są bardzo często osoby, które nie mówią po polsku, one poczuwają się do polskości, natomiast one nie znają kontekstu, bo były wychowywane w Związku Radzieckim, potem w Kazachstanie, więc chodzi mi o to, że wyzwania są bardzo podobne, natomiast to jest grupa, która jest jedną z grup priorytetowych - przekazał.

 

Wiceminister wyraził również opinię na temat napływu imigrantów do Polski. W jego ocenie ich liczba musi wzrosnąć, a "Polska musi i nawet jeśli nie chce, to powinna chcieć takiego stanu rzeczy, bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces".

 

"Wypowiedzi nie są stanowiskiem rządu"

 

W oświadczeniu opublikowanym po debacie na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Chorąży napisał, że jego wypowiedzi "nie są oficjalnym stanowiskiem rządu".

 

Jak podkreślił, polityka migracyjna powstaje we współpracy kilku resortów. "Do jej przyjęcia przez rząd jest jeszcze daleka droga. Rozwiązania przygotowywane przez ministerstwo odnoszą się do gospodarki, w tym potrzeb rynku pracy. Spotkanie, w którym uczestniczyłem, było jednym wielu przeprowadzonych w ramach debaty publicznej nad propozycjami polityki migracyjnej" - zaznaczył.

 

"Wszystkich, którzy poczuli się urażeni moimi wypowiedziami, przepraszam" - napisał Chorąży.

 

Koordynacja projektów unijnych, negocjacje z KE

 

Chorąży jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (w 1998 r. ukończył stosunki międzynarodowe i studia latynoamerykańskie) oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2001).

 

Od 2004 r. pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego. Był odpowiedzialny za negocjacje z Komisją Europejską i nadzór nad programami współfinansowanymi z Europejskiego Funduszu Społecznego od początku członkostwa Polski w UE. Koordynował projekty wspierane w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji oraz współpracę z Programem Lokalnego Rozwoju Gospodarczego i Zatrudnienia w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

 

Stanowisko wiceministra inwestycji i rozwoju pełnił od 18 stycznia. Wcześniej, od listopada 2015 roku był wiceministrem w resorcie rozwoju, którego szefem był wówczas Mateusz Morawiecki.

 

polsatnews.pl, wp.pl, PAP

ml/mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze