"Słowa prezydenta zostały zmanipulowane". Szydło ws. wypowiedzi Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie"

Polska
"Słowa prezydenta zostały zmanipulowane". Szydło ws. wypowiedzi Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie"
PAP/Marcin Bielecki

Mam wrażenie, że słowa prezydenta zostały zmanipulowane, on nie odnosił się do Unii Europejskiej; UE jest potrzebna Polsce, a Polska Unii - powiedziała w czwartek wicepremier Beata Szydło, odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie". - Każde stwierdzenie o wyjściu Polski z Unii Europejskiej jest po prostu nieprawdą - dodała.

 

Szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów pytana była na antenie TVP1 "czy słowa o +wyimaginowanej wspólnocie+ nie są zwiastunem Polexitu".

 

- Nie. Mam wrażenie że słowa prezydenta zostały zmanipulowane. On nie odnosił się do Unii Europejskiej. Unia Europejska jest potrzebna Polsce, tak jak Polska jest potrzebna Unii Europejskiej - powiedziała Szydło. - Mówimy bardzo jasno i wyraźnie, że każde stwierdzenie o wyjściu Polski z Unii Europejskiej jest po prostu nieprawdą, kłamstwem - podkreśliła.

 

"Polska absolutnie widzi swoje miejsce w Unii Europejskiej"

 

Zaznaczyła, że "Polska absolutnie widzi swoje miejsce w Unii Europejskiej". - Natomiast my chcemy, by ta Unia Europejska zaczęła rozmawiać o konieczności swoich reform, by budowała swoją jedność, żeby myślała o bezpieczeństwie Europejczyków, by była ukierunkowana na rozwiązywanie problemów Europejczyków, a nie elit brukselskich - powiedziała wicepremier.

 

Prezydent mówił, że wtorek w Leżajsku m.in., że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika". - Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi; kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - mówił.

 

Oczekiwania wobec Europy

 

Wskazywał też, że Polacy mają prawo "mieć swoje oczekiwania wobec Europy, która nas zostawiła w 1945 r. na pastwę Rosjan". - Ale przede wszystkim mamy prawo do tego, by się tutaj sami rządzić i decydować o tym, jaki Polska ma mieć kształt i decydować o tym, w jaki sposób będziemy naprawiali zbutwiałe cały czas i cały czas gryzione jeszcze starymi systemowymi rozwiązaniami instytucje w Polsce, wiele ich jeszcze zostało, mimo upływu 30 lat - twierdził prezydent.

 

Andrzej Duda życzył mieszkańcom Leżajska, żeby "mieli taką Polskę, jaką chcieliby, żeby była". - Wierzę w to, że uda się ją taką uczynić - piękną, wolną, cały czas niepodległą, coraz silniejszą, zamożną, taką, która broni swoich obywateli. Taką, w której zwycięża prawda i sprawiedliwość, a nie chamstwo, gwałt i oszustwo. Tego państwu życzę, tego życzę sobie - po prostu normalnej Polski - powiedział.

 

PAP

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie