Sejm odrzucił wniosek o informację ws. działań Szydło podczas protestu w Sejmie

Polska
Sejm odrzucił wniosek o informację ws. działań Szydło podczas protestu w Sejmie
PAP/Paweł Supernak

Sejm odrzucił w czwartek wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremier Beaty Szydło na temat jej działań podejmowanych podczas protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Wniosek w tej sprawie złożył klub Nowoczesnej. Za przyjęciem wniosku głosowało 179 posłów, przeciw było 218, wstrzymało się pięciu.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

 

Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z ustawą, od czerwca (z wyrównaniem we wrześniu) wzrosła ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

 

"Ta ustawa to wydmuszka"

 

Od lipca obowiązuje też ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy której ta grupa niepełnosprawnych m.in. może poza kolejnością korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Zdaniem jej autorów (posłów PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący oceniali wówczas, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie