Powstaje mapa pedofilii w polskim kościele. Ma ruszyć w październiku

Świat
Powstaje mapa pedofilii w polskim kościele. Ma ruszyć w październiku
pixabay/Senlay

Powstaje interaktywna mapa, która ma pokazać skalę nadużyć seksualnych u osób duchownych - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Mapa ruszy w październiku i ma znaleźć się na niej ponad 300 punktów. - Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z koła Liberalno-Społeczni.

- Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku - dodaje posłanka. 

 

Oprócz niej w projekcie uczestniczą Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się", autor książek o pedofilii w Kościele Artur Nowak i dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska.

 

Podobna mapa powstała w 2016 r. we Włoszech

 

Jak wskazuje "Rz", mapa pedofilii w Kościele nie jest polskim wynalazkiem. Podobną stworzyła w 2016 r. we Włoszech organizacja L’Abuso. Umieściła na niej pinezki w trzech kolorach. Oznaczały przypadki pedofilii, w których zapadł wyrok, takie, gdzie sąd potwierdził molestowanie, ale sprawca uniknął skazania, oraz przypadki księży z zagranicy przebywających we Włoszech.

 

Polska mapa ma być nieco inna. - Pinezki w jednym kolorze będą oznaczały sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały - powiedział Marek Lisiński.

 

W czwartek papież spotka się w Watykanie z kierownictwem Konferencji Episkopatu USA. Tematem rozmów ma być m.in. niedawny raport na temat skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania. Z raportu wynika, że w przeciągu 70 lat ofiarami 300 duchownych mogło być nawet 1000 dzieci.

 

 

PAP, polsatnews.pl

msl/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie