Pawlak: to zły dzień dla Węgier i dla Unii Europejskiej

Polska

- Unia Europejska opiera się na takim zorganizowanym dialogu różnych środowisk. Nie tylko krajów członkowskich, państw, czy środowisk politycznych, ale także dialogu pracodawców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych - powiedział b. premier Waldemar Pawlak, komentując w "Wydarzeniach i Opiniach" decyzję Parlamentu Europejskiego, który głosował za uruchomieniem art. 7 wobec Węgier.

448 posłów do PE głosowało za, 197 było przeciw, a 48 się wstrzymało. Aby wniosek w sprawie tej inicjatywy ustawodawczej, przygotowany przez europosłankę Zielonych Judith Sargentini, został przyjęty, a następnie przekazany Radzie UE, potrzebne było poparcie bezwzględnej większości posłów, tj. 376 osób, przy dwóch trzecich oddanych głosów. Wcześniej podobny proces wobec Polski zainicjowała KE.

 

"Powinniśmy dążyć do tego, aby w ramach UE dbać o przestrzeganie zasady subsydiarności"

 

Dorota Gawryluk zapytała Pawlaka: jaki to jest dzień? Zły dla Unii, czy zły dla Węgier?

 

- Myślę, że i dla Węgier i dla Unii, bo jeżeli dochodzi do takich sytuacji, gdzie jest tego typu konflikt, to znaczy, że zawiodły wszelkie inne formy dialogu - odpowiedział były premier. 

 

Pawlak dodał, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w ramach UE dbać o przestrzeganie zasady subsydiarności, czyli pewnej pomocniczości". - Tam, gdzie przenosimy na wyższy poziom, poziom państwowy czy europejski, sprawy, które dotyczą takich rozwiązań generalnych, technicznych, ale szanować z drugiej strony te lokalne i regionalne, czy państwowe i krajowe specyfiki - podkreślił były premier.  

 

"To nie zawsze się podobało instytucjom europejskim"

 

Prowadząca "Wydarzenia i Opinie" zauważyła, że premier Viktor Orbán twierdzi, że Węgry zostały ukarane za politykę antyimigracyjną.

 

- Węgry stosowały też inne rozwiązania, czasami takie twarde, związane z próbami krajowego dyscyplinowania niektórych np. korporacji ponadnarodowych. I to nie zawsze się podobało instytucjom europejskim. Myślę, że to może być bardziej prawdziwy powód, niż sprawy związane z migracją - odparł Pawlak. 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie