Studenci oskarżeni o to, że specjalnie tyli. "Chcieli uniknąć służby wojskowej"

Świat
Studenci oskarżeni o to, że specjalnie tyli. "Chcieli uniknąć służby wojskowej"
US Force Air
Zdjęcie ilustracyjne

Władze Korei Południowej oskarżyły 12 studentów szkoły muzycznej z Seulu o próbę uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej. Według koreańskiej administracji wojskowej, mężczyźni mieli przekazywać i stosować różne techniki na szybki przyrost wagi. Oskarżeni podkreślają, że służba wojskowa mogłaby zniszczyć ich przyszłą karierę.

"Administracja ds. sił wojskowych przeprowadzi dokładne śledztwo ws. uchalania się od obowiązkowej służby wojskowej i ukarzemy sprawców dla przykładu, by sprawiedliwa i powszechna kultura służby wojskowej mogła trwać" - napisały władze w wydanym oświadczeniu.

 

Do wojska bez nadwagi

 

Studenci mieli przekazywać sobie domowe sposoby na szybki przyrost wagi przez koreański komunikator KakaoTalk. Wśród nich były m.in. spożycie dużej ilości sproszkowanego białka lub wypicie gęstego napoju aloesowego w dniu przydzielenia kwalifikacji wojskowej.

 

Oskarżeni studiują na tym samym uniwersytecie. Według władz przyznali oni, że aktywna służba wojskowa mogłaby negatywnie wpłynąć na ich muzyczne kariery. Myśleli, że dzięki nadwadze, mogliby być zakwalifikowani do służby społecznej.

 

W przypadku, gdy studenci zostaną uznani za winnych, odbędą karę i ponownie przejdą egzamin kwalifikujący do wojska.

 

Złoty medal zamiast karabinu

 

Korea Południowa od 1950 r. znajduje się w stanie wojny z Koreą Północną. Każdy mężczyzna między 18 a 35 rokiem życia musi odsłużyć 21 miesięcy służby wojskowej (minister obrony narodowej zapowiedział zmniejszenie tego okresu do 18 miesięcy w 2020 r.). Kwalifikacja do służby wojskowej określana jest na podstawie wypadkowej wzrostu, masy ciała i zdobytego wykształcenia. Brane są pod uwagę również ograniczenia zdrowotne i kryminalna kartoteka.

 

Według agencji Yonhap, w celu uniknięcia służby Koreańczycy umyślnie okaleczają się lub pokrywają całe ciało tatuażami.

 

W przypadku sportowców jednym ze sposobów na uniknięcie służby wojskowej jest dowolny medal na igrzyskach olimpijskich lub złoto na igrzyskach azjatyckich. 1 września koreańska drużyna piłki nożnej zdobyła złoty krążek na igrzyskach azjatyckich i tym samym piłkarze (m.in. skrzydłowy angielskiego Tottenhamu Heung-min Son) zostali zwolnieni z odbywania obowiązkowej służby wojskowej.

 

polsatnews.pl, CNN, goal.com

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie