MSZ: Polska będzie głosować przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier

Polska
MSZ: Polska będzie głosować przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier
PAP/Tomasz Gzell

"MSZ z niepokojem obserwuje środową decyzję PE popierającą wniosek o uruchomienie art 7.1 Traktu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom" - podkreślił w oświadczeniu resort polskiej dyplomacji. "Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier" - zaznaczono.

Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier i tym samym wezwał państwa unijne do wszczęcia procedury określonej w tym artykule. Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

 

Resort polskiej dyplomacji zamieścił w środę na Twitterze oświadczenie w sprawie decyzji PE dotyczącej Węgier. "MSZ z niepokojem obserwuje dzisiejszą decyzję PE popierającą wniosek o uruchomienie art 7.1 Traktu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom" - czytamy.

 

"Działania służą jedynie pogłębieniu podziałów w UE"

 

Jak podkreślono w oświadczeniu "każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo do dokonywania reform wewnętrznych, jakie uzna za właściwe".

 

Według MSZ "działania wymierzone przeciw państwom członkowskim służą jedynie pogłębieniu podziałów w Unii Europejskiej zwiększając obecny brak zaufania obywateli do instytucji europejskich".

 

"Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier" - głosi oświadczenie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie