Zjadł śniadanie z koleżanką z pracy. Aresztowały go saudyjskie władze

Świat
Zjadł śniadanie z koleżanką z pracy. Aresztowały go saudyjskie władze
Twitter.com/@Meem_reflection

"Zjedzcie z nami" - zachęca mężczyzna, który na opublikowanym w sieci nagraniu spożywa śniadanie z ubraną w nikab kobietą. Niedługo po tym został aresztowany za - jak wyjaśniono - "naruszenie praktyk zawodowych". Wydarzenie miało miejsce w lobby hotelu, gdzie oboje pracowali - podało CNN. Prawo Arabii Saudyjskiej restrykcyjnie reguluje przebywanie ze sobą niespokrewnionych osób odmiennych płci.

Saudyjskie Ministerstwo Pracy i Rozwoju Społecznego twierdzi, że nagranie, na którym widać jak para wspólnie spożywa posiłek, śmieje się i macha do kamery, jest "obraźliwe", a mężczyzna naruszył zasady regulujące tzw. praktyki zawodowe dotyczące kobiet - poinformowała telewizja CNN.

 

Zabrał pracę Saudyjczykom

 

Bohater nagrania został oskarżony o pracę w profesji przeznaczonej wyłącznie dla Saudyjczyków. 

 

Lokalna stacja SaudiNews50 poinformowała, że kobieta również została aresztowana.

 

 

 

Mężczyzna z egipskim dialektem


Według telewizji CNN władze nie ujawniły narodowości zatrzymanych, ale mężczyzna, który zachęca widzów "do wspólnego śniadania" posługuje się egipskim dialektem.

 

Nie wiadomo jednak, czy kobieta jest Saudyjką. 


Nagranie stało się popularne w sieci (146 tys. wyświetleń) i jest szeroko komentowane przez użytkowników portali społecznościowych.

 

Restrykcyjne regulacje prawne


W Arabii Saudyjskiej obowiązuje restrykcyjne prawo dotyczące przebywania razem niespokrewnionych osób różnych płci. Przejawia się to m.in. w przestrzeni  publicznej, która podlega w znacznym stopniu segregacji.

 

To jedyny kraj, w którym kobieta nie może prowadzić samochodu, a na studia, podróż i inne działania musi mieć zgodę męskiego członka rodziny - ojca, brata lub męża.

 

CNN, polsatnews.pl

msl/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie