Rakotwórcze podkłady kolejowe trafiają do domowych pieców i ogrodów. Miały być utylizowane

Nasączone szkodliwymi substancjami drewniane podkłady kolejowe z remontowanych linii PKP powinny być utylizowane, trafiają do sprzedaży jako opał lub elementy ozdobne do ogrodów. "Są niebezpieczne, bo emitują rakotwórcze substancje" - ostrzegają aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego i wnioskują do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę gospodarowania usuniętymi podkładami.
We wtorek przed ministerstwem środowiska aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Warszawy bez Smogu zorganizowali happening.
Domagali się "kontroli procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym - podkładami kolejowymi".
Podkreślili, że "drewniane podkłady kolejowe mają według prawa status odpadów niebezpiecznych, ponieważ są nasączone silnie toksycznymi i rakotwórczymi substancjami".
"Na PKP, jako spółce Skarbu Państwa, ciąży szczególna odpowiedzialność za środowisko" - oświadczyli.
Złożyliśmy właśnie wniosek na ręce Głównego Inspektora Ochrony Środowiska @Pawe97141580 o kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym - podkładami kolejowymi. Na @PKP_PLK_SA , jako spółce Skarbu Państwa, ciąży szczególna odpowiedzialność za środowisko. #smog
— Polski Alarm Smogowy (@alarm_smogowy) 11 września 2018
Specjalistyczne uprawnienia do utylizacji
Tłumaczyli też, że utylizacją podkładów "mogą się zajmować wyłącznie firmy posiadające specjalistyczne uprawnienia" jednak "podkłady pochodzące z remontów linii kolejowych PKP często pojawiają się w sprzedaży dla klientów indywidualnych i wykorzystywane są jako opał".
Zwrócili uwagę, że "spalanie podkładów nasączonych związkami konserwującymi drewno emituje do powietrza niebezpieczne i rakotwórcze substancje".
PKP: przestrzegamy zasad
Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że "przestrzegają zasad postępowania z podkładami zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach".
"Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia" - podkreśliły w komunikacie.
PLK przestrzegają zasad postępowania z podkładami zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia ⬇️ pic.twitter.com/uIEUrJ3y1S
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) 11 września 2018
polsatnews.pl
Czytaj więcej