Ewakuacje w stolicy i na Dolnym Śląsku. Powodem wycieki gazu

Polska
Ewakuacje w stolicy i na Dolnym Śląsku. Powodem wycieki gazu
zdj. ilustracyjne/Polsat News

Około stu dzieci i ich opiekunów zostało we wtorek ewakuowanych z przedszkola w Sobótce na Dolnym Śląsku po tym, jak z uszkodzonego gazociągu zaczął się ulatniać się gaz. W Warszawie z tego samego powodu ewakuowano kilkanaście osób z przedszkola oraz pracowników pobliskiej budowy.

Straż pożarna we Wrocławiu otrzymała zgłoszenie o awarii gazociągu w Sobótce przed godziną 9.

 

- Podczas prac ziemnych przy budowie wodociągu koparka uszkodziła gazociąg niskiego ciśnienia - powiedział dyżurny.

 

Z przedszkola do pobliskiego parku ewakuowano ok. stu dzieci i ich opiekunów.

 

- Gazownicy naprawili już uszkodzony gazociąg; straż kończy pracę na miejscu zdarzenia - dodał dyżurny.

 

Kilkadziesiąt osób ewakuowanych w Warszawie

 

- Przy ul. Traktorzystów na warszawskim Ursusie był wyciek gazu; ewakuowaliśmy kilkanaście osób z pobliskiego przedszkola i około 60 z budowy - poinformował kpt. Piotr Świerkot z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej. Przyczyną wycieku było naruszenie gazociągu przez koparkę.

 

- Około godz. 8 otrzymaliśmy zgłoszenie o wycieku gazu przy ul. Traktorzystów. Trzy zastępy pojechały na miejsce, gdzie strażacy zabezpieczyli teren - podał Świerkot.

 

- Działania prowadziło pogotowie gazowe, które odcięło gaz w miejscu wycieku; równolegle ewakuowane zostało pobliskie przedszkole - 13 dzieci oraz trzech opiekunów, a także teren pobliskiej budowy, gdzie ewakuowano około 60 pracowników - powiedział kpt. Świerkot.

 

Do godz. 11 straż pożarna zakończyła działania i przekazała teren pogotowiu gazowemu.

 

- Na miejscu jest pogotowie gazowe i brygada sieciowa - powiedział rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa Artur Michniewicz - Działają, aby to jak najszybciej naprawić, utrudnienia potrwają najdłużej do środy - poinformował. Sprecyzował, że "uszkodzona została końcówka gazociągu i ten odcinek musi zostać wymieniony". - Gazociąg jest średniego ciśnienia, więc odcięliśmy dopływ gazu; sześciu okolicznych odbiorców nie będzie miało gazu, wśród nich jest przedszkole - powiedział Michniewicz.

 

Jak dodał, nie ma zagrożenia braku dostaw gazu dla dzielnicy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie