W Australii wydobyto dwie skały z dużą zawartością złota. Okazy mogą być warte miliony dolarów

Świat
W Australii wydobyto dwie skały z dużą zawartością złota. Okazy mogą być warte miliony dolarów
CNW Group/RNC Minerals

Górnicy w zachodniej Australii odkryli dwie skały z dużą zawartością złota - informuje firma Royal Nickel Corporation. Jak podaje, szacowana wartość każdej z nich to kilka milionów kanadyjskich dolarów, a największy, ważący ok. 95 kg okaz, może zawierać ponad 2500 uncji złota. - To niezwykle cenne znalezisko - mówi jeden z inżynierów górnictwa.

Firma informuje, że w ubiegłym tygodniu w okolicach górniczego miasta Kalgoorlie wydobyła złoto o wartości ok. 15 mln kanadyjskich dolarów.  

 

Cenne, ekscytujące znalezisko 

 

- Ludzie cały czas znajdują samorodki w kopalniach, ale mają one zazwyczaj mniej niż kilka uncji - powiedział w rozmowie z BBC prof Sam Spearing, dyrektor Western Australia School of Mines na Curtin University. Jak dodał, w Australii zazwyczaj wydobywa się ok. 2 gramów złota na tonę skały, natomiast - jak twierdzi RNC - tym razem udało im się wydobyć 2200 gramów na tonę.

 

- Bardzo rzadko obserwujemy rezultat na tym poziomie. To cenne znalezisko - bardzo ekscytujące - dodał Spearing. 

 

Royal Nickel Corporation wycenia największą skałę na blisko 4 mln kanadyjskich dolarów. Druga, ważąca 63 kg, zawiera około 1600 uncji złota i ma wartość 2,6 mln kanadyjskich dolarów. 

 

Dyrektor RNC Minerals Mark Selby poinformował, że największe skały trafią na aukcję dla kolekcjonerów. 

 

BBC, polsatnews.pl

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie