Szczerba apeluje, aby Jaki przekazał pełne dane ws. podwójnego zabójstwa w Warszawie

Polska

O przekazanie pełnych danych ws. podwójnego zabójstwa w Warszawie, o które podejrzany jest więzień przebywający na przepustce, zaapelował w poniedziałek do wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego poseł PO Michał Szczerba. Do zarzutów posła PO odniósł się obecny na konferencji prasowej szef sztabu wyborczego Patryka Jakiego Oliwer Kubicki. - Napawa mnie smutkiem to, że PO gra ludzką śmiercią.

Jak poinformował podkom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, w sobotę wieczorem w jednym z mieszkań na terenie warszawskiego Śródmieścia policja ujawniła ciała kobiety i jej dziecka. W niedzielę prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła 40-letniemu partnerowi ofiary - który wcześniej sam zgłosił się na policję - zarzut zabójstwa. Z przekazanych informacji wynika, że podejrzany odbywał karę w zakładzie karnym, a w sobotę przebywał na jednodniowej przepustce.

 

"Ta kwestia bulwersuje"

 

Poseł PO Michał Szczerba odnosząc się do tej zbrodni podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że podejrzany, który przebywał na przepustce był już wcześniej skazany za zabójstwo. - Ta kwestia bulwersuje. W tej kwestii są przekazywane opinii publicznej szczątkowe informacje. Służba Więzienna odpowiada za tę sytuację, a jest ona teraz pozostawiona sama sobie w czasie, gdy Patryk Jaki jest zajęty prowadzaniem kampanii wyborczej - zaznaczył poseł Platformy.

 

Szczerba zaapelował do wiceministra Jakiego, aby w ciągu 24 godzin przekazał opinii publicznej pełne dane dotyczące podwójnego zabójstwa w Warszawie. - Czy przed wydaniem przepustki podejrzanemu była przeprowadzona prognoza kryminalistyczno-społeczna; za co odbywał wyrok przestępca; ile zostało mu do końca kary; w jakim typie zakładu karnego przebywał; czy w sposób właściwy o sprawie został poinformowany sąd penitencjarny i prokuratura? - pytał Szczerba.

 

Poseł PO zwrócił uwagę, że każdy więzień, który otrzymuje przepustkę jednorazową od dyrektora zakładu karnego powinien być poddany odpowiedniej prognozie kryminalistyczno-społecznej. - Czy w tym przypadku Służba Więzienna dopełniła przepisów, które istniały przez osiem lat, w których my byliśmy odpowiedzialni za te kwestie. Tej skali zgonów zdarzeń nadzwyczajnych nigdy w przeszłości nie było - podkreślił.

 

- Odpowiedzialnością Patryka Jakiego jest dzisiaj być w pracy i przekazać opinii publicznej pełne dane w tej sprawie. Jeżeli nie będzie to wykonane teraz, będziemy wnioskować, jako opozycja w ramach pytania w sprawach bieżących, o dokładne sprawdzenie tej sprawy, jak również do Najwyższej Izby Kontroli i rzecznika Praw Obywatelskich - dodał Szczerba.

 

Poseł wyraził wątpliwość, "czy wiceminister Jaki na czas prowadzenia kampanii wyborczej nie powinien zawiesić nie tylko funkcji w komisji weryfikacyjnej, ale również przekazać nadzór nad Służbą Więzienną innemu wiceministrowi".

 

- Powinien to zrobić minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jeżeli wypuszczani są więźniowie na jednorazowe przepustki bez właściwych badań to oznacza, że my, jako społeczeństwo, jesteśmy narażeni na różne ryzyka na niebezpieczeństwo - oświadczył.

 

Szczerba był też pytany, czy podczas rządów PO-PSL zrobiono coś, aby osoby wychodzące na przepustki nie popełniały przestępstw. - Był jeden przypadek samobójstwa więźnia. Wtedy minister sprawiedliwości podał się do dymisji - powiedział Szczerba.

 

Kubacki: Nie róbmy kampanii wyborczej na ludzkich tragediach

 

Do zarzutów posła PO odniósł się obecny na konferencji prasowej szef sztabu wyborczego Patryka Jakiego Oliwer Kubicki. - Napawa mnie smutkiem to, że PO w trakcie kampanii wyborczej bez skrupułów gra ludzką śmiercią. Nie róbmy kampanii wyborczej na ludzkich tragediach - powiedział Kubicki zwracając się do posła Szczerby.

 

Kubicki zwrócił też uwagę, że za czasów rządów PO-PSL takie zbrodnie też miały miejsce.

 

- Za każdym razem to są ogromne tragedie. Jest ponad 70 tys. skazanych w Polsce. Niestety takie przypadki się zdarzają i za każdym razem jest to ogromna tragedia. Robienie z nich kampanii wyborczej i sprawy politycznej jest niegodne posła - dodał.

 

 

PAP

msl/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie