Nepal: sześć osób zginęło w katastrofie helikoptera. Na pokładzie był m.in. himalaista

Świat
Nepal: sześć osób zginęło w katastrofie helikoptera. Na pokładzie był m.in. himalaista
Reuters

W sobotniej katastrofie śmigłowca firmy Altitude Air w środkowym Nepalu zginęło sześć z siedmiu lecących nim osób, w tym japoński wspinacz; jedna osoba przeżyła katastrofę, jest ranna - poinformowały lokalne władze.

Szef prywatnej firmy Altitude Air Nima Nuru Sherpa poinformował, że śmigłowiec AS350 rozbił się w gęsto zalesionej okolicy w rejonie Nuwakot; śmigłowiec leciał do Katmandu z pacjentem i piątką pozostałych pasażerów.

 

Według japońskiej agencji Kyodo pacjentem, którego przewożono helikopterem, był 67-letni japoński himalaista Hiromi Komatsu, który zachorował podczas zdobywania szczytu Manaslu w środkowej części Wysokich Himalajów w północnym Nepalu.

 

Kobieta przeżyła

 

Pozostałe osoby na pokładzie śmigłowca, w tym pilot, który zginął, i kobieta, która przeżyła katastrofę, to Nepalczycy - podały media, powołując się na miejscowe władze.

 

Eurocopter AS350 Ecureuil należy do rodziny lekkich wielozadaniowych śmigłowców produkowanych przez francuski koncern Aerospatiale.

 

AFP pisze, że helikopter jest środkiem transportu często wykorzystywanym w wysokogórskim Nepalu do transportu turystów i towarów na szczyty, lecz Nepal jest znany z niskiego poziomu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Agencja zaznacza, że linie lotnicze z siedzibą w Nepalu mają zakaz lotów w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie