Bilet dla ucznia, pomoc seniorom, Polska bez smogu. Propozycje Koalicji Obywatelskiej

Polska

- Mamy nieustającą wojnę polsko-polską która niszczy sądy, osłabia państwo, niszczy rodziny. Polacy oczekują mądrej władzy. Marzeniem jest szczęśliwa i normalna Polska - mówił lider PO Grzegorz Schetyna na pierwszej wspólnej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Na konwencji zaprezentowano "sześciopak" propozycji programowych - m.in. przyjazną szkołę i projekty infrastrukturalne.

- Pragniemy dla Polski nowoczesności, wolności gospodarczej, jesteśmy wierni polskiej tradycji - mówił Grzegorz Schetyna. - Mam dobrą wiadomość: dziś dołącza do nas Barbara Nowacka i jej środowisko. Będą na naszych wspólnych listach, a później, mam nadzieję, w wyborach europejskich i parlamentarnych - dodał.

 

- Od dziś każdego dnia bez wytchnienia będziemy walczyć o Polskę przyzwoitą, szczęśliwą i dostatnią. O Polskę, o jakiej marzyli bohaterowie naszej historii. O taką której chcielibyśmy dla naszych dzieci, Polską wolną od pogardy, w której każdy bez żadnego wyjątku czuje się ważny i bezpieczny, w której matka niepełnosprawnego dziecka traktowana jest z uznaniem i szacunkiem, w której prawa kobiet są oczywistością, w której przedstawicielowi władzy nawet nie przyjdzie do głowy, żeby uderzyć kogoś w twarz. Mówiąc najkrócej, w której to władza służy obywatelowi, w której nie łamie się prawa i konstytucji - podkreślił szef PO.

 

W ocenie lidera PO, jesienne wybory samorządowe - po raz pierwszy od 1990 roku - nie będą polegać na walce o to, jaka partia będzie miała większość w samorządach. - Dziś walczymy o samo przetrwanie w Polsce demokratycznego samorządu - oświadczył Schetyna.

 

- Nasi przeciwnicy idą do wyborów po to, żeby samorządy zniszczyć, nie są im do niczego potrzebne, przeszkadzają im w budowie monopartyjnego molocha, który przywołuje najgorsze historyczne skojarzenia - powiedział.

 

Bilet dla ucznia i "złotówka za złotówkę"

 

Jedną z sześciu propozycji jest przyjazna edukacja i nowoczesna szkoła, która - jak podkreślił Schetyna - będzie szkołą "równych szans, przyjazną dzieciom i rodzinie". - O sile każdego narodu i państwa, stanowi równy start życiowy - podkreślił lider PO.

 

PiS - powiedział Schetyna - "proponuje awans ludziom z partyjną legitymacją - biernym, miernym, ale wiernym". - PiS-owscy dygnitarze mówią dziś: "weź legitymację naszej partii, a wtedy ty i twoje dzieci weźmiecie udział w podziale stanowisk i łupów, dopuścimy cię do prowadzonej przez nas grabieży polskiego państwa". Taki model awansu społecznego był w związku sowieckim i PRL-u - mówił.

 

Wskazał, że PO i Nowoczesna proponują powszechny dostęp do dobrej edukacji publicznej. - Żeby dzieci z biedniejszych rodzin, z biedniejszych regionów nie były skazane na niezasłużoną porażkę - chcemy i musimy im pomóc - oświadczył Schetyna.

 

Zapowiedział, że w szkole, którą chcą w Polsce budować obie partie, każde dziecko będzie miało gwarancję: pełnej edukacji, opieki, ciepłego posiłku, aktywności sportowej oraz będzie mogło rozwijać talenty i zainteresowania. Jak dodał, w szkołach podstawowych zostaną zlikwidowane ciężkie tornistry, bo wszystkie prace domowe będą odrabiane w szkole, pod okiem nauczyciela. Padła również propozycja darmowych biletów dla uczniów. 

 

 

Schetyna podkreślił, że PO i Nowoczesna chcą również przywrócić prestiż nauczycieli, poprzez podniesienie pensji oraz otwarcie im ścieżek zawodowego awansu.

 

Jak mówił, program będzie realizowany we współpracy z samorządami, którym proponuje program "złotówka za złotówkę". - Do każdej złotówki z budżetu miasta, gminy, czy województwa wydanej na wyższe pensje dla nauczycieli, na posiłki i zajęcia dodatkowe dla uczniów, na pomoce naukowe, na nowe budynki szkolne, zobowiązujemy się dołożyć złotówkę z budżetu państwa - zadeklarował Schetyna.

Lider PO zaproponował również bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży.

 

Centra opieki dla osób starszych

 

Schetyna poinformował, że PO i Nowoczesna chce pomóc również seniorom. - Uczynimy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie dla wszystkich samorządów w Polsce - zapowiedział. W każdym mieście i w każdej gminie - jak mówił - zostaną stworzone centra opieki nad ludźmi starszymi. Zapowiedział także, utworzenie numeru, pod którym osoby starsze będą mogły przez całą dobę uzyskać natychmiastową pomoc m.in. lekarską.

 

Kolejnym punktem, o którym mówił Schetyna, był problem smogu. Propozycją Koalicji Obywatelskiej jest nałożenie na władze państwowe obowiązku dbania o jakość powietrza realizowane ramach krajowego programu ochrony powietrza. - W ramach tego programu na sfinansowanie poprawy jakości powietrza w Polsce zostanie przeznaczone 0,5 proc. PKB - na dzisiaj jest to 9 mld zł - mówił szef PO. W tym punkcie zawiera się również zakończenie importu śmieci z Europy i Azji do Polski.

 

Remonty dróg lokalnych

 

Jako kolejne punkty Schetyna wymienił dokończenie projektów realizowanych za czasów rządów PO-PSL budowy lub remontów dróg lokalnych tzw. "schetynówek" i budowy obiektów sportowych tzw. "orlików". - Tylko w latach 2009-2012 udało nam się zbudować lub wyremontować ponad 3800 km dróg lokalnych i zbudować 2600 boisk piłkarskich w większości polskich gmin - mówił. - Musimy ten program dokończyć tak, żeby mieszkańcy każdego regionu w Polsce mogli jeździć po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać.

 

Ostatnim punktem, o którym mówił Schetyna, było zakończenie dwuwładzy w województwach, czyli koniec dublowania się obowiązków marszałków województw i wojewodów. - Nie będzie dublowania obowiązków urzędów wojewódzkich i marszałkowskich. Konsekwentnie wprowadzimy zasadę - jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy - mówił. - Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł - to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich - dodał. 

 

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej mówiła m.in. o samorządach wolnych od ideologii.

 

- Samorządy muszą zapewnić respektowanie wszystkich: praw kobiet, praw człowieka. Muszą zapewnić apteki z dostępną od zaraz antykoncepcją awaryjną. Dopilnuję, żeby nasze samorządy (zapewniały - red.) in vitro dla każdego potrzebującego - powiedziała.

 

 

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że "stawką wyborów jest przyszłość Polski".

 

- Samorządy potrzebują kompetentnych kadr, nie "Misiewiczów". Nade wszystko: stabilnego finansowania. Więcej pieniędzy dla samorządów to więcej pieniędzy dla Polaków. (W samorządach - red.) nimi lepiej gospodarują - mówiła. 

 

- Kluczem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach będzie mobilizacja - oświadczyła szefowa Nowoczesnej. W szczególności - mówiła - mobilizacja kobiet. - Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety (…). To my, kobiety, udowodniłyśmy, jaka jest siła naszej determinacji i solidarności. My, Polki, pokazałyśmy, że jesteśmy w stanie się zjednoczyć i wygrać z przeciwnikiem, który na pierwszy rzut oka wydawał się niepokonany. Stanęłyśmy ramię w ramię na ulicach i pod Sejmem, wygrałyśmy podczas Czarnego protestu batalię o naszą wolność, o prawa kobiet, o prawa człowieka, prawa wszystkich Polek i Polaków - przypominała Lubnauer.

 

 

Inauguracja kampanii

 

Konwencja zainaugorwała kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Oprócz przedstawionego już pakietu propozycji zaprezentowane zostanie hasło wyborcze.

 

Sześciopak jest odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu Mateusz Morawiecki mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednoczonej Prawicy w ubiegłą niedzielę.

 

- To będzie nasze sześć zobowiązań na wybory samorządowe, dotyczących spraw społecznych, edukacji, gospodarki i infrastruktury - wyjaśnił wcześniej szef klubu PO Sławomir Neumann.

 

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła, że konwencja otworzy nowy etap kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. - W kampanii planujemy bardzo dużą aktywność regionalną, nie tylko centralną - będziemy promować naszych kandydatów w miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

paw/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie