166 ludzkich czaszek w masowym grobie. To prawdopodobnie ofiary karteli narkotykowych

Świat

Władze Meksyku poinformowały o odnalezieniu 166 ludzkich czaszek, które były zakopane w 32 ukrytych dołach w stanie Veracruz na wschodzie kraju. Wraz z nimi śledczy znaleźli również ponad 100 dokumentów tożsamości i rzeczy osobiste ofiar. Władze przyznały, że to największy masowy grób odnaleziony na terenie Meksyku.

Prokurator stanowy Jorge Winckler nie podał lokalizacji miejsca, w którym znaleziono szczątki, tłumacząc to dobrem śledztwa.

 

Śledczy zaczęli szukać dołów w ubiegłym miesiącu, gdy o "setkach zakopanych ciał" poinformował ich świadek. Przeszukano teren za pomocą dronów, sond i radarów.

 

Porywają i zabijają przypadkowe osoby

 

Fox News wskazuje, że stan Veracruz to teren sporny między dwoma kartelami - Jalisco New Generation i Los Zetas. Członkowie gangów często porywają i zabijają przypadkowe osoby biorąc ich za członków konkurencyjnej grupy.

 

W stolicy stanu Xalapie-Enriquez gromadzą się mieszkańcy Veracruz, których bliscy zaginęli w ostatnich latach. Śledczy mają nadzieję, że pomogą oni w identyfikacji ofiar, dzięki zdjęciom z dokumentów tożsamości.

 

W latach 2016-2017 tylko w Veracruz odnaleziono w ukrytych w dołach 253 czaszki i ciała. W ciągu ostatniego roku na terenie całego kraju doszło do ok. 1200 porwań.

 

Od 2006 r., gdy rząd ogłosił otwartą walkę z kartelami narkotykowymi, zaginęło lub zostało zabitych ponad 200 tys. osób.

 

Vox, Fox News, BBC

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie