Znany jest termin kolejnego szczytu przywódców obu Korei

Świat
Znany jest termin kolejnego szczytu przywódców obu Korei
PAP/EPA/SOUTH KOREA PRESIDENTIAL OFFICE / HANDOUT

Korea Płn. i Korea Płd. porozumiały się w sprawie organizacji szczytu, w którym wezmą udział przywódcy obu krajów. Szczyt odbędzie się w dniach 18-20 września w Pjongjangu - poinformował w czwartek Reuters powołując się na wysokiego rangą urzędnika południowokoreańskiego.

Tematem szczytu jest przedyskutowanie "praktycznych środków" mających na celu przeprowadzenie denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim - wyjaśnił urzędnik.

 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un "ponownie potwierdził swoją determinację w przeprowadzeniu całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego i wyraził chęć bliskiej współpracy z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi w tym zakresie - powiedział dzień po spotkaniu z Kim Dzong Unem w Pjongjangu szef Państwowej Rady Bezpieczeństwa Korei Płd. Czung Uj Jong.

 

Spotkali się dwukrotnie

 

Specjalny wysłannik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina spotkał się w środę w Pjongjangu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w celu ustalenia harmonogramu i programu trzeciego w tym roku międzykoreańskiego szczytu.

 

Wcześniej w tym roku Mun i Kim spotkali się dwukrotnie - w kwietniu i maju - w miejscowości Panmundżom na granicy pomiędzy dwoma krajami. Na kwietniowym szczycie obaj przywódcy zobowiązali się do starań o poprawę dwustronnych stosunków, zakończenie trwającej od dekad wrogości i podpisanie układu pokojowego kończącego wojnę z lat 1950-1953.

 

"Negocjacje nie przynoszą zadowalających efektów" 

 

We wtorek Mun rozmawiał o planowanej podróży Czunga przez telefon z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Obaj przywódcy wymienili "szczere opinie" na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim, w tym na temat negocjacji nuklearnych pomiędzy USA a Koreą Północną, i zgodzili się "kontynuować bliskie konsultacje i współpracę na wielu poziomach" - informowała kancelaria Muna.

 

Od historycznego szczytu Kima z Trumpem w czerwcu w Singapurze obie strony prowadzą negocjacje nuklearne, ale według ekspertów nie przynoszą one zadowalających efektów. Trump odwołał niedawno planowaną podróż sekretarza stanu Mike’a Pompeo do Pjongjangu, gdyż - jak stwierdził - "nie robimy wystarczających postępów, jeśli chodzi o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie