Mniej kandydatów na księży zgłasza się do seminariów

Polska
Mniej kandydatów na księży zgłasza się do seminariów
flickr/Michael Swan

Kościół w Polsce ma 622 nowych seminarzystów - podał sekretarz Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce ks. Piotr Kot. Dodał, że to wstępne dane przedstawione we Wrocławiu na dorocznym spotkaniu konferencji rektorów.

Jak poinformował PAP ks. Kot, w tym roku jest o 45 seminarzystów więcej niż przed rokiem. Zaznaczył jednocześnie, że prezentowane dane nie są jeszcze pełne, gdyż w niektórych diecezjach nadal są przyjmowane zgłoszenia, a poza tym kilka zgromadzeń zakonnych nie podało informacji o liczbie kandydatów.

 

Ks. Kot podkreślił, że część kandydatów do seminariów duchownych została przyjęta na rok propedeutyczny (przygotowawczy), a część - na pierwszy rok. - Różnica wynika z faktu, że Kościół w Polsce jest na etapie wdrażania "Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis", czyli watykańskiego dokumentu zawierającego nowe zasady kształcenia i formowania przyszłych księży i zakonników - wyjaśnił.

 

Pytany przez PAP, do których seminariów trafiło najwięcej nowych osób powiedział, że w Tarnowie - 20 osób i we Wrocławiu - 19. Do zakonów największe grono przyjmą salezjanie - 21 osób i dominikanie - 17 osób.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze