Szef niemieckiego MSW: migracja to matka wszystkich politycznych problemów

Świat
Szef niemieckiego MSW: migracja to matka wszystkich politycznych problemów
Wikimedia Commons/Michael Lucan

Migracja to "matka wszystkich politycznych problemów" w Niemczech - oświadczył szef MSW Niemiec Horst Seehofer. Kanclerz Angela Merkel w odpowiedzi na te słowa oznajmiła, że uważa w tej kwestii inaczej, a migracja stanowi "wyzwanie".

W wywiadzie udzielonym gazecie "Rheinische Post" Seehofer powiedział, że migracja to główny czynnik odpowiedzialny za wzrost poparcia dla prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

 

W najnowszych ogólnokrajowych sondażach ta antymigrancka partia notuje 17 proc. poparcia, wyprzedzając socjaldemokratyczną SPD. Na dobry wynik AfD może liczyć również w Bawarii, politycznym mateczniku CSU Seehofera, gdzie 14 października odbędą się wybory regionalne.

 

Jak ocenił szef MSW, - wielu ludzi (w Niemczech) utożsamia obecnie swoje problemy społeczne z migracją. (...) Sprawa migracji to matka wszystkich politycznych problemów w tym kraju. Mówię to od trzech lat - podkreślił. Zaznaczył, że jeśli wielkie niemieckie partie nie zmienią swojej polityki w tej kwestii, to będą tracić poparcie.

 

Merkel: z migracją związane są problemy, ale również i sukcesy

 

Odpowiadając na słowa Seehofera kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w wywiadzie dla stacji RTL, że "migracja niesie ze sobą wyzwania". Podkreśliła, że z kwestią tą związane są problemy, ale również i sukcesy.

 

Merkel dodała, że protesty w Chemnitz pokazały zarówno ludzi "przepełnionych nienawiścią wobec innych", jak i tych "występujących przeciwko ksenofobii oraz rasizmowi". "To jest napięta sytuacja, w której, jak wierzę, każdy powinien zająć stanowisko" - zaznaczyła.

 

Wypowiedź Seehofera jest w czwartek szeroko komentowana na niemieckiej scenie politycznej oraz w mediach. Ze słowami szefa MSW zgodził się m.in. szef grupy krajowej CSU Alexander Dobrindt. Lider AfD Alexander Gauland uznał z kolei, że "Seehofer w swojej analizie ma całkowitą rację".

 

Ostra krytyka wobec lidera bawarskich chadeków płynie z lewej strony sceny politycznej. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil uznał słowa szefa MSW za "prawicowo-populistyczną paplaninę" i nazwał go "ojcem wielu problemów". Poseł Lewicy Jan Korte wezwał z kolei rząd federalny do "wyraźnego zdystansowania się" od wypowiedzi Seehofera.

 

Rozliczenia po zamieszkach w Chemnitz

 

Szef CSU, który wielokrotnie ścierał się z Merkel w kwestii polityki migracyjnej, spotyka się również z krytyką za brak potępienia radykalnie prawicowych demonstracji w Chemnitz - zauważa Deutsche Welle. W wywiadzie dla "Rheinische Post" zapewniał jednak, że jego ugrupowanie nie jest "ślepe na prawe oko", a ludzie wykonujący nazistowskie gesty powinni być ścigani.

 

Chemnitz od ponad tygodnia jest epicentrum mobilizacji niemieckiej skrajnej prawicy przeciwko migrantom. W ostatnich dniach odbywały się tutaj wielotysięczne demonstracje po zabójstwie w tym saksońskim mieście 35-letniego Niemca, a także kontrdemonstracje przeciwników skrajnej prawicy

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie