Muzyk Robert Brylewski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. Decyzja zapadła jeszcze w czerwcu

Polska
Muzyk Robert Brylewski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. Decyzja zapadła jeszcze w czerwcu
Wikimedia Commons

Robert Brylewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury zostanie przekazane rodzinie zmarłego 14 września podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim - poinformowało polsatnews.pl Biuro Prasowe KPRP. Muzyk został ciężko pobity z początkiem roku. Zmarł w czerwcu po kilkumiesięcznej śpiączce.

Z informacji opublikowanej w Monitorze Polskim wynika, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyznaniu odznaczenia już 15 czerwca. 

 

"Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2018 r. za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Robert Maksymilian Brylewski" - napisano w Dzienniku Urzędowym.

 

Muzyk został zaatakowany

 

Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. XX w. współtworzył kilkanaście zespołów muzycznych m.in. Kryzys, Brygadę Kryzys, Izrael i Armię. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.

Robert Brylewski został zaatakowany w nocy z 27 na 28 stycznia bieżącego roku na ulicy Targowej w Warszawie. Miał m.in. uszkodzoną czaszkę. Od stycznia do maja kilkakrotnie był hospitalizowany. 
 
Zmarł 4 czerwca w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Szaserów w Warszawie. Był w śpiączce. Muzyk spoczął w kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 
PAP, polsatnews.pl
 

msl/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie