Wartość Amazona przekroczyła bilion dolarów

Biznes
Wartość Amazona przekroczyła bilion dolarów
Flickr

Wtorek był historycznym dniem dla Jeffa Bezosa - założyciela i prezesa Amazona. Jedna z największych firm świata, zajmująca się handlem w internecie, w trakcie sesji na Wall Street osiągnęła wartość biliona dolarów. To druga w historii spółka, po Apple, której wartość osiągnęła ten pułap.

Podczas wtorkowej sesji na amerykańskiej giełdzie wartość akcji Amazona wzrosła o blisko 2 proc., dzięki czemu kapitalizacja internetowego detalisty przejściowo przekroczyła 1 bilion dolarów. 

 

Na początku 2018 roku firma Amazon była warta "zaledwie" 580 miliardów dolarów. W drugim kwartale zysk netto firmy wzrósł do 2,5 mld dol., w porównaniu do 197 mln dol. w drugim kwartale 2017 roku. 

 

Firma zatrudnia 575 tys. pracowników na całym świecie

 

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 roku, należy do pionierów w sprzedaży przez internet.  

 

Na początku firma była małą księgarnią internetową mieszczącą się w garażu jej twórcy. Obecnie oddziały Amazona działają między innymi w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. 

 

Firma zatrudnia na całym świecie 575 tys. pracowników. W Polsce spółka działa od 2014 roku. W tym czasie firma stworzyła w kraju ponad 14 tysięcy stałych miejsc pracy w pięciu Centrach Logistyki E-Commerce: w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu, gdzie zlokalizowane są dwa obiekty firmy. 

 

CNN, PAP

mos/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie