Starcia policji z weteranami wojny w Bośni. Ponad 30 rannych osób

Świat
Starcia policji z weteranami wojny w Bośni. Ponad 30 rannych osób
Michał Huniewicz/Flickr.com/CC BY 2.0
Zniszczenia po wojnie w Sarajewie (2014)

Policja i weterani wojny w Bośni w latach 1992-95 starli się w środę w Sarajewie podczas demonstracji, której uczestnicy protestowali przeciwko zbyt niskim funduszom przeznaczonym na pomoc dla dawnych żołnierzy.

Rannych zostało około 30 weteranów i czterech policjantów; zatrzymano dwóch demonstrujących. Policja tłumaczyła, że musiała użyć siły, gdyż protestujący mieli przy sobie metalowe pręty.

 

- Mamy nadzieję, że władze rozwiążą nasze problemy, jeśli nie, obiecujemy im, że nie będzie wyborów - zagroził jeden z demonstrantów, wyrażając opinię swych kolegów domagających się zwłaszcza zmiany ich statusu i przyznawania emerytur większej liczbie weteranów.

 

Weterani skarżą się, że przeznaczone dla nich pieniądze trafiają do osób, które nigdy nie brały udziału w wojnie. Żądają surowszych przepisów i rejestru wszystkich kombatantów.

 

1/5 budżetu dla kombatantów i rodzin ofiar

 

W Bośni 7 października odbędą się wybory parlamentarne.

 

W tym prawie 3,5-milionowym kraju, podzielonym na Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, mieszka oficjalnie 800 tys. weteranów.

 

W Federacji Bośni i Hercegowiny jedynie 87 tys. osób otrzymuje emeryturę kombatancką, a pomoc materialna udzielana jest 42 tys. rodzin żołnierzy, którzy zginęli na wojnie. Jedna piąta budżetu państwa - 290 mln euro - jest wydawana na ten cel.

 

Wojna w Bośni kosztowała życie około 100 tys. osób.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze