Włochy: rośnie poparcie dla prawicy. Partia wicepremiera na pierwszym miejscu w kraju

Świat
Włochy: rośnie poparcie dla prawicy. Partia wicepremiera na pierwszym miejscu w kraju
AP

Coraz więcej zwolenników we Włoszech ma prawicowa Liga - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla komercyjnej telewizji La7. Poparcie dla ugrupowania wicepremiera, szefa MSW Matteo Salviniego wzrosło prawie dwukrotnie od wyborów parlamentarnych w marcu i jest na pierwszym miejscu w kraju.

Wyniki sondażu do wiadomości podano w poniedziałek. Okazuje się, że partię Liga, która doprowadziła do zaostrzenia polityki migracyjnej, popiera ponad 32 proc. Włochów. Od końca lipca poparcie to wzrosło o 2 punkty procentowe.

 

W marcowych wyborach ugrupowanie Salviniego zdobyło około 17 proc. głosów. Poparcie stracił z kolei koalicjant tej partii, antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd. Wynosi ono obecnie 28 proc., podczas gdy w lipcu ruch ten popierało prawie 30 proc. Włochów. W wyborach w marcu głosy na tę formację oddało 32 proc. wyborców.

 

Oba rządzące Włochami ugrupowania mają łącznie 60-procentowe poparcie.

Opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna może liczyć z kolei na ponad 17 proc. głosów. Poparcie dla drugiego ugrupowania opozycji, Forza Italia spadło do 6,9 proc., z 14 proc. w ostatnich wyborach.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie