Maciej Lasek wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Mazowieckiego

Polska
Maciej Lasek wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Mazowieckiego
Polsat News

Rada regionu mazowieckiej PO zatwierdziła w poniedziałek listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej do sejmiku wojewódzkiego. Wśród kandydatów znajdzie się m.in. b. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Jak mówi Andrzej Halicki, lider mazowieckiej PO, kształt list odzwierciedla ustalenia przyjęte przez Platformę i Nowoczesną w umowie koalicyjnej. - Oznacza to, że Nowoczesna wystawia liderów list w dwóch z siedmiu okręgów mazowieckich - doprecyzował.

 

Będą to Bartosz Wiśniakowski z zarządu regionu warszawskiego Nowoczesnej, który będzie "jedynką" w okręgu nr 2 (obejmuje Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola, Żoliborz) oraz wiceszef mazowieckich struktur Marcin Podsędek, który wystartuje z okręgu nr 7 (obejmuje powiaty podwarszawskie).

 

Wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do sejmiku wojewódzkiego znajdzie się m.in. Maciej Lasek, który wystartuje z drugiego miejsca w okręgu podwarszawskim. Lasek znany jest z przewodniczenia w latach 2012-2016 Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Wcześniej był też wiceszefem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej w celu zbadania katastrofy smoleńskiej.

 

Na listach Koalicji Obywatelskiej znaleźli się ponadto m.in. urzędujący radni Platformy: wicemarszałkowie Elżbieta Lanc (liderka listy w okręgu nr 6 obejmującym m.in. Siedlce) i Wiesław Raboszuk (znajdzie się na czele listy w okręgu nr. 4 płocko-ciechanowskim), dotychczasowy przewodniczący sejmiku i burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski (wystartuje jako "jedynka" w okręgu nr 1 obejmującym m.in. Śródmieście, Mokotów i Wilanów), członek zarządu sejmiku Rafał Rajkowski ("jedynka" w okręgu nr 5 obejmującym m.in. Radom), burmistrz Pragi Płd. Tomasz Kucharski (znajdzie się na czele listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 3 obejmującym m.in. Pragę Północ i Pragę Południe), burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska, Katarzyna Bornowska, Wioletta Paprocka-Ślusarska oraz Stefan Kotlewski.

 

O reelekcję nie ubiegają się z kolei Dariusz Dziekanowski, który kandyduje do Rady Warszawy oraz szef klubu Platformy w sejmiku, b. burmistrz warszawskiego Śródmieścia Wojciech Bartelski. Jak wyjaśnił Halicki, ma to związek z faktem, że Bartelski kieruje jedną ze "stołecznych firm" i "temu się poświęca głównie". "Nie łączymy tych stanowisk" - zaznaczył. Bartelski od 2017 r. pełni funkcję prezesa spółki Tramwaje Warszawskie.

 

W październikowych wyborach wśród kandydatów PO na radnych znajdą się natomiast m.in. urzędujący burmistrz Mokotowa Bohdan Olesiński i jego zastępca Krzysztof Skolimowski, burmistrz Bielan Tomasz Mencina oraz burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski, b. posłanka PO Beata Rusinowska, b. szef rady powiatu grójeckiego Witold Wójcik, przedsiębiorca oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka Kazimierz Gruziński.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie