Wojciech Szczurek będzie ponownie ubiegał o prezydenturę w Gdyni

Polska
Wojciech Szczurek będzie ponownie ubiegał o prezydenturę w Gdyni
PAP/Adam Warżawa
Dyrektor III LO w Gdyni Wiesław Kosakowski (z prawej) wita prezydenta Andrzeja Dudę. W centrum prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wojciech Szczurek, pełniący nieprzerwanie od 1998 r. funkcję prezydenta Gdyni, ogłosił w niedzielę, że będzie się ponownie ubiegał o tę funkcję. Po raz kolejny wystartuje z ramienia lokalnego ugrupowania pod nazwą "Samorządność".

Prezydent ogłosił swój start w wyborach samorządowych na konferencji prasowej zorganizowanej w niedzielę w siedzibie Yacht Klub Polski w Gdyni.

 

Szczurek: współczesna Gdynia przykładem dla innych miast

 

- Mamy świadomość tożsamości Gdyni, która wynika z jednej strony z jej historii (…), która wiąże się z okresem powstawania miasta, powstawania portu, wieloma niezwykłymi postaciami, które ściągnęły do Gdyni i wielkimi wyzwaniami, które przed miastem postawiono i te wyzwania zrealizowano - mówił Szczurek dodając, że on i członkowie "Samorządności" "mają też świadomość współczesności".

 

- Jesteśmy przekonani, że i współczesna Gdynia stała się dla wielu polskich miast i nie tylko polskich, przykładem nie tylko rozwoju, nie tylko gospodarczej transformacji, ale także bardzo konsekwentnie realizowanych polityk społecznych: polityki senioralnej, polityki dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami, nowoczesnego systemu pomocy społecznej, polityki rodzinnej - mówił Szczurek przypominając, że gdyńska edukacja osiągnęła "jeden z najwyższych w Polsce" poziom w dziedzinie edukacji.

 

Prezentacja założeń programowych: 18 września

 

- Patrzymy na miasto, jak na wspólnotę, stąd też dosyć konsekwentnie stronimy od sporów partyjnych, bo uważamy, że miasto jest przestrzenią, która powinna łączyć, a nie dzielić. I tak będzie w tej kampanii. Wierzymy w to, że program, który dedykowany jest wszystkim, bez względu na poglądy polityczne, mieszkańcom naszego miasta, to najlepsza perspektywa dla Gdyni - mówił też Szczurek.

 

Dodał, że 18 września odbędzie się konferencja prasowa, na której "Samorządność" zaprezentuje swoje wyborcze założenia programowe.

 

W dotychczasowych wyborach Szczurek zdobywał rekordowo wysokie poparcie mieszkańców. Pierwsze wybory bezpośrednie na prezydenta Gdyni, w 2002 r. wygrał uzyskując ponad 77 proc. głosów. W 2006 r. zagłosowało na niego prawie 86 proc. gdynian, a najlepszy wynik - ponad 87 proc. głosów, zdobył w wyborach w 2010 r. W 2014 r. uzyskał z kolei 79 proc. poparcia.

 

Były doradca Lecha Kaczyńskiego

 

Szczurek urodził się w Gdyni 1 grudnia 1963 roku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W tej dziedzinie zrobił też doktorat. Między 1989 a 1994 rokiem pracował w Sądzie Rejonowym w Gdyni w Wydziale Cywilnym.

 

Z samorządem związany jest od 1990 roku. W latach 1991-1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta. W drugiej połowie lat 90. przystąpił do Ruchu Stu, a następnie stanął na czele lokalnego ugrupowania pod nazwą "Samorządność", z ramienia którego - już po raz kolejny, startuje w wyborach.

 

W 2011 roku zainicjował powstanie Forum NORDA, które dziś skupia ponad 20 samorządy północnych Kaszub. Jego członkowie zabiegają o budowę obwodnicy północnej Trójmiasta, prowadzą też wspólne działania turystyczne czy gospodarcze (np. dzięki wspólnym negocjacjom kupują taniej energię elektryczną).

 

Od 2006 do 2010 r. Szczurek był doradcą społecznym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw samorządu.

 

Oficjalnie swoje kandydatury do fotela prezydenta Gdyni ogłosili już: wystawiony przez PiS poseł Marcin Horała oraz długoletni współpracownik Szczurka i wiceszef gdyńskiej Rady Miasta - Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, który na początku 2018 r. odszedł z "Samorządności": jest on kandydatem Wspólnej Gdyni.

 

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie