Rosja rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Śródziemnym. Największe od czasu ZSRR

Świat
Rosja rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Śródziemnym. Największe od czasu ZSRR
Flickr/Sergey Vladimirov/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne
Bombowce strategiczne Tu-160.

Z udziałem ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz około 30 samolotów rozpoczęły się w sobotę na Morzu Śródziemnym ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych - podała RIA Nowosti. Według agencji od czasów ZSRR Rosja nie prowadziła tam manewrów na tak dużą skalę.

Przez najbliższy tydzień, do 8 września, rosyjscy żołnierze będą ćwiczyć wykonywanie zadań bojowych dotyczących odpierania ataków z morza i powietrza oraz prowadzenia walki z okrętami, w tym podwodnymi, i grupami dywersyjnymi umownego przeciwnika.

 

Resort obrony Rosji zapowiadał, że udział w ćwiczeniach weźmie m.in. krążownik rakietowy Marszał Ustinow. Zaangażowanych ma być około 30 samolotów, w tym bombowce strategiczne Tu-160, samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38, myśliwce Su-33 i samoloty wielozadaniowe Su-30SM.

 

Do ćwiczeń na Morzu Śródziemnym i skierowania tam rosyjskich sił dochodzi w czasie silnych napięć między Moskwą a Zachodem w związku z sytuacją w syryjskiej prowincji Idlib. Wojska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przygotowują się - według doniesień medialnych - do ofensywy na tę prowincję, która jest ostatnią enklawą walczących z Asadem syryjskich rebeliantów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie