Coca-Cola kupi kawiarnie Costa Coffee za 3,9 miliarda funtów

Biznes
Coca-Cola kupi kawiarnie Costa Coffee za 3,9 miliarda funtów
flickr/Lisa/CC BY SA 2.0

Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

Costa Coffee jest liderem rynku w Wielkiej Brytanii i drugą największą siecią kawiarni na świecie, dysponując ponad 2,4 tys. lokali w Wielkiej Brytanii oraz 1,4 tys. w 31 innych krajach, w tym w Polsce. Jednocześnie Costa Express zarządza ponad 8,2 tys. maszyn sprzedających kawę, m.in. na stacjach benzynowych.

 

Prezes Coca Coli James Quincey zaznaczył, że zakup Costy stworzy przed firmą nowe możliwości rozwoju, a sieci kawiarni pozwoli na "wzmocnienie swojej marki na świecie". - Gorące napoje to jeden z niewielu segmentów rynku, gdzie Coca Cola nie miała dotychczas globalnej marki - argumentował.

 

Analitycy zwracają uwagę, że ten ruch pozwoli Coca Coli także na wprowadzenie szerszej gamy produktów opartych na kawie, które byłyby dostępne w sklepach spożywczych. Wcześniej podobne ruchy zapowiedziała także konkurencja, m.in. sieć kawiarni Starbucks, która podpisała umowę licencyjną ze szwajcarskim koncernem Nestle.

 

Szefowa Costy Alison Brittain powiedziała, że "być może zobaczymy Costę absolutnie wszędzie: w maszynach z napojami, hotelach, restauracjach, pubach, kawiarniach - wszędzie tam, gdzie dzisiaj widzimy Colę".

 

Decyzja o sprzedaży sieci kończy 23-letni okres zarządzania marką przez koncern Whitbread, który zakupił ją w 1995 roku za zaledwie 19 milionów funtów, kiedy sieć liczyła jedynie 39 lokali.

 

Zakończenie transakcji jest spodziewane na pierwsze półrocze 2019 roku i będzie zależne od uzyskania niezbędnych zgód od regulatorów rynku.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie