Ceny paliw mają wzrosnąć

Biznes
Ceny paliw mają wzrosnąć
flickr/D.L./CC BY SA 2.0

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych nieznacznie wzrosną. Jako główny powód wskazują podwyżkę cen hurtowych, spowodowaną drożejącą na rynkach ropą. Z szacunków portalu e-petrol.pl, średnie ceny benzyny 95 powinny się zawierać w przedziale 5,09-5,18 zł za litr, a oleju napędowego między 5,01-5,12 zł za litr. Litr autogazu ma średnio kosztować miedzy 2,26 a 2,33 zł.

W ocenie e-petrol.pl, wiele wskazuje na to, że najbliższy czas przyniesie zwyżki kosztów tankowania i do droższych paliw przyjdzie się przyzwyczaić. Portal wskazuje, że w mijającym tygodniu podrożały paliw w hurcie, zarówno w PKN Orlen, jak i Grupie Lotos

 

Jak przypomina BM Reflex, to trzeci z rzędu tydzień, kiedy ceny hurtowe rosną. W ocenie Biura, minimalne korekty cen paliw na stacjach w górę lub ich brak zawdzięczamy jedynie rezygnacji właścicieli stacji z części marży. Wszystko wskazuje jednak na to, że w kolejnych dniach ceny na stacjach mogą wzrosnąć do 3 - 5 groszy na litrze benzyny i oleju napędowe - ocenia Reflex. Z kolei w przypadku autogazu prawdopodobny jest lekki spadek lub stabilizacja cen.

 

W ocenie BM Reflex, do kontynuacji podwyżek na rynku hurtowym w Polsce przyczynił się głównie wzrost ceny ropy Brent powyżej 77 dol. za baryłkę. Z kolei e-petrol.pl zwraca uwagę, że podobne ceny ropy nie były notowane przez ostatnie półtora miesiąca, a przyczyny upatrywać można zwłaszcza w zbliżaniu się terminu obowiązywania amerykańskich sankcji wobec Iranu i niepokojów, które się z tym wiążą.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie