Akt oskarżenia przeciw byłemu wiceprezydentowi Radomia. Igor M. usłyszał 7 zarzutów korupcyjnych

Polska
Akt oskarżenia przeciw byłemu wiceprezydentowi Radomia. Igor M. usłyszał 7 zarzutów korupcyjnych
Polsat News

Akt oskarżenia przeciw byłemu wiceprezydentowi Radomia Igorowi M. skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Śledczy postawili mu 8 zarzutów; większość o charakterze korupcyjnym. Wiceprezydent chce się dobrowolnie poddać karze.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza, Igorowi M. przedstawiono 8 zarzutów, z czego 7 dotyczy żądania i przyjęcia korzyści majątkowych w okresie od października 2011 r. do stycznia 2015 r.

 

Łapówki wynosiły od 1,5 tys. zł do 6 tys. zł. Igor. K. przyjął je od jednej z radomskich kancelarii prawnych. Rzecznik wyjaśnił, że były one związane ze zleceniami na obsługę prawną jednostek budżetowych miasta Radomia, które jako wiceprezydent nadzorował Igor K.

 

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze

 

- Ostatni zarzut dotyczy także kwestii związanej z osiągnięciem korzyści majątkowej i przekroczeniem uprawnień poprzez wpłynięcie na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko kierownika działu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu - poinformował Guza. Dodał, że w ocenie prokuratury było to działanie na szkodę interesu publicznego.

 

Do aktu oskarżenia został dołączony wniosek prokuratora związany z dobrowolnym poddaniem się karze przez oskarżonego. Miałaby to być kara pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywna. - Oczywiście sąd będzie sprawdzał, czy proponowana kara jest współmierna do czynów zarzucanych oskarżonemu - zaznaczył Guza. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

 

Kierownicze stanowiska w urzędach rozstrzygane z przekroczeniem uprawnień

 

Z konkursem na kierownika Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu związane są też zarzuty dla b. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu (MZDiK) Kamila T. Według Prokuratury Regionalnej w Lublinie, która skierowała do sądu akt oskarżenia, Kamil T. na polecenie Igora M. rozstrzygnął konkurs na to stanowisko poza obowiązującymi procedurami, co - według śledczych - stanowiło przekroczenie uprawnień.

 

Kolejny zarzut postawiony Kamilowi T. dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w związku z rozstrzygnięciem jednego z konkursów ogłoszonych przez MZDiK w Radomiu. Według śledczych Kamil T. wziął 5 tys. zł łapówki za wybór oferty złożonej przez konkretnego oferenta. Zdaniem śledczych w innym przypadku b. dyrektor MZDiK miał także ujawnić objęte tajemnicą informacje dotyczące przetargu na modernizację oświetlenia ulicznego.

 

Prokurator wystąpił z wnioskiem o wymierzenie mu kary pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywny. Rozprawa ma się odbyć 25 września w Sądzie Rejonowym w Radomiu.

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie