Tropikalna ryba na nadbałtyckiej plaży w Stegnie

Polska
Tropikalna ryba na nadbałtyckiej plaży w Stegnie
Facebook/Błękitny Patrol WWF Polska/Mikołaj Wilkanowski

Martwego miecznika - ryby żyjącej w morzach i oceanach strefy tropikalnej - znalazła ekipa sprzątająca plażę w Stegnie (Pomorskie). Okaz trafił najpierw do miejscowej remizy strażackiej, skąd odebrał zwierzę Błękitny Patrol WWF. Rybę o długości około dwóch metrów przewieziono do Stacji Morskiej w Helu.

Mieczniki bardzo rzadko pojawiają się w Bałtyku. Okaz znaleziony w tym tygodniu na plaży w Stegnach jest jednym z kilku, które zabłądziły na polskie wybrzeże w ostatnich latach. 

 

Ryby te zamieszkują morza i oceany strefy tropikalnej i umiarkowanej, najczęściej z dala od brzegów. Sporadycznie spotykane są w zachodniej części Bałtyku.

 

Rybę przekazano Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja.

 

 

Mieczniki (Xiphias gladius) są drapieżnymi rybami z charakterystycznym długi wyrostkiem w kształcie miecza, który stanowi 1/3 długości ciała ryby. Największe mieczniki osiągają ponad 4 m długości i ważą ponad 500 kg. 

 

Nietypowa budowa głowy, w połączeniu z mieczem, zmniejsza opór ciała ryby i dzięki temu może ona pływać z bardzo dużymi prędkościami. Na krótkich odcinkach prędkość, jaką może płynąć miecznik, dochodzi do 100 km/h. 

 

polsatnews.pl, zulawytv.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie