Polska rozmawia z Białorusią o budowie mostu kolejowego przez Bug

Polska
Polska rozmawia z Białorusią o budowie mostu kolejowego przez Bug
en.wikipedia.org/Szajci/CC BY SA 4.0

Strona polska prowadzi rozmowy z Białorusią ws. zbudowania dodatkowego mostu kolejowego przez Bug, między Terespolem i Brześciem - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

- PKP PLK planuje inwestycje, mające na celu podniesienie zdolności przeładunkowych na przejściu w Terespolu. Obecnie prowadzimy dialog ze stroną białoruską na temat budowy dodatkowego mostu kolejowego przez Bug, pomiędzy Terespolem a Brześciem, aby poprawić przepustowość - powiedział Bittel.

 

- Obecnie strona białoruska analizuje nasze propozycje - dodał wiceminister.

 

Bittel powiedział, że to jedno z zadań, które mają poprawić przepustowość kolejowych przejść granicznych na wschodniej granicy, co pozwoli na lepszą obsługę pociągów i poprawę przesyłu towarów dalej na zachód i południe Europy. Podkreślił, że obecnie przepustowość przejść kolejowych na naszej wschodniej granicy "jest wystarczająca w stosunku do obecnego potoku towarów".

 

- Jednocześnie dość skutecznie realizujemy zobowiązania, które przyjęliśmy na siebie, jeśli chodzi o umowy międzynarodowe i związany z tym przepływ towarów. Planujemy różnego rodzaju inwestycje, które będą pozwalały podnosić przepustowość pamiętając o tym, że idea pasa i "szlaku jedwabnego" będzie się rozwijała, skutkiem czego będą dodatkowe pociągi przyjeżdżające do Polski - powiedział wiceminister.

 

Bittel poinformował też, że planowane jest również uruchomienie przejścia granicznego Czeremcha - Wysokie. Orientacyjny termin uruchomienia nowego połączenia to czwarty kwartał 2019 r.

 

Wiceminister mówił, że spółka PKP PLK planuje także prace inwestycyjne obejmujące przebudowę, rewitalizację i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przy wschodniej granicy.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze