"Nie w pełni satysfakcjonujące". "Solidarność" odpowiada na propozycje rządu dot. płacy minimalnej

Polska

Jako "konstruktywne, wychodzące naprzeciw postulatom związku, ale nie w pełni satysfakcjonujące" oceniła Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" propozycje rządu dot. m.in. podwyższenia w przyszłym roku wysokości minimalnego wynagrodzenia do 2220 zł. Związkowcy domagają się zwiększenia kwoty do co najmniej 2255 zł. Szef "S" Piotr Duda poinformował, że napisał w tej sprawie do premiera Morawieckiego.

W środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przedstawiła Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" propozycję rządu na 2019 r.


Zawiera ona m.in. odmrożenie kwoty bazowej w wynagrodzeniach w sferze budżetowej oraz kwoty bazowej funduszu socjalnego, a także podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 2220 zł.

 

"Oczekujemy, że znajdą odzwierciedlenie w projekcie budżetu"


"Solidarność" propozycje rządu uznała "za dobrą podstawę do ostatecznych rozmów".


"Oczekujemy, że zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego i znajdą odzwierciedlenie w projekcie budżetu państwa na 2019 rok, w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. jak również w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych" - podkreślił w oświadczeniu Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".


Jak dodał, "Solidarność oczekuje ustalenia minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 r., w wysokości nie mniejszej niż 2255 zł, oraz ustalenia jako podstawy do wyliczeń odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na poziomie co najmniej drugiego półrocza 2014 r.".

 

Przeznaczenie dodatkowych środków po konsultacji ze związkami


Związkowcy zwrócili też uwagę, że "w kwestii wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - propozycja przedstawiona przez rząd wymaga dalszych ustaleń".


"Szczególnie w zakresie ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń jak i skierowania dodatkowych środków dla osób nie objętych mnożnikowym systemem wynagradzania oraz pracowników administracji wojewódzkiej" - tłumaczyli.


Solidarność domaga się również, aby przeznaczenie dodatkowych środków, ponad wskaźnik wzrostu wynagrodzeń, oraz ich podział na wynagrodzenia odbywał się w uzgodnieniu z organizacjami związków zawodowych funkcjonującymi u poszczególnych dysponentów środków.


Lewandowski oświadczył, że "tak ukształtowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2019 r, Komisja Krajowa NSZZ »Solidarność« mogła by zaakceptować jako pierwszy etap wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w kolejnych latach, oraz dobrą podstawę do prac nad zmianą systemów kształtujących wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz jednostkach finansów publicznych".

 

"To propozycja kompromisowa"

 

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" powiedział w Polskim Radiu 24, że "związek nie jest usatysfakcjonowany - mówiąc najdelikatniej" - przedstawionymi przez rząd propozycjami dotyczącymi m.in. wzrostu płac w budżetówce i wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przyznał jednak, że propozycje te idą "w dobrym kierunku", i że "jest postęp" w tej sprawie.

 

- Dzisiaj podpisałem kolejne pismo do premiera. W tym piśmie jasno wyraziłem […], że propozycje, które przedstawiła minister Elżbieta Rafalska, idą w dobrym kierunku, ale to nie jest to - powiedział Duda, nawiązując do środowego spotkania Komisji Krajowej NSZZ "S" z szefową resortu rodziny pracy i polityki społecznej. Podkreślił, że zdaniem związku płaca minimalna w przyszłym roku powinna "obracać się w kwocie 2255 zł". Wskazał, że jest to propozycja kompromisowa.

 

Odnosząc się do problemów wynagrodzeń w sferze budżetowej, szef "S" zaznaczył, że związkowi zależy na tym, aby podwyżki otrzymały osoby najmniej zarabiające. - Przede wszystkim mam na myśli pracowników sanepidów, urzędów wojewódzkich - wyjaśnił.

 

polsatnews.pl

prz/luq/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie