Jarosław Pinkas Głównym Inspektorem Sanitarnym

Polska
Jarosław Pinkas Głównym Inspektorem Sanitarnym
WikimediaCommons/WSZ83/CC BY-SA 4.0

Jarosław Pinkas będzie nowym Głównym Inspektorem Sanitarnym, został powołany w czwarte. Dotychczasowy GIS Marek Posobkiewicz zrezygnował ze stanowiska w lipcu. W odpowiedzi na ogłoszony przez ministra zdrowia nabór na stanowisko wpłynęły oferty pięciu kandydatów.

 

Szef GIS nadzoruje działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Do zadań sanepidu należy m.in. zapobieganie powstawaniu chorób, sprawowanie nadzoru nad higieną środowiska i pracy. Inspektorzy kontrolują m.in. placówki oświatowe, szpitale, sklepy spożywcze, lokale gastronomiczne, miejsca wypoczynku.

 

Pinkas, doktor nauk medycznych, był ostatnio Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności. W latach 2005-07 i 2015-17 był wiceministrem zdrowi. Następnie - od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. - był sekretarzem stanu w KPRM. Został zwolniony w ramach "odchudzania" rządu Morawieckiego.

 

W 2008 r. został zatrzymany przez ABW pod zarzutem korupcji. W 2015 r. został przez sąd prawomocnie uniewinniony od wszystkich zarzucanych mu czynów. 

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie