Dwaj kolejni policjanci z Żor zatrzymani ws. korupcji. "Mieli przymykać oko na wykroczenia drogowe"

Polska
Dwaj kolejni policjanci z Żor zatrzymani ws. korupcji. "Mieli przymykać oko na wykroczenia drogowe"
Polsat News

Dwaj kolejni policjanci z Żor zostali zatrzymani pod zarzutem przyjmowania łapówek od kierowców. Sąd zdecydował już o ich aresztowaniu - podała w czwartek gliwicka prokuratura. W całym śledztwie jest już ośmiu podejrzanych funkcjonariuszy żorskiej drogówki.

We ubiegłym tygodniu na polecenie gliwickiej prokuratury Biuro Spraw Wewnętrznych zatrzymało sześciu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Żorach, którzy w zamian za łapówki w różnych kwotach mieli przymykać oko na wykroczenia popełniane przez kierowców, a w niektórych przypadkach także przestępstwa - prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Tydzień temu cała szóstka została aresztowana.

 

Jak powiedziała w czwartek Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, w ostatnich dniach zatrzymano dwóch kolejnych policjantów z komendy w Żorach; po przedstawieniu zarzutów także oni zostali aresztowani. Prokurator dodała, że po opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez śledczych apelu, do prokuratury zgłosili się świadkowie, którzy przyznali, że wręczali łapówki policjantom w Żor.

 

Kierowcy mogą uniknąć odpowiedzialności karnej

 

Prokuratura przypomina, że jeśli kierowcy powiadomią o wręczonych łapówkach organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa - o których wcześniej nie wiedziała policja czy prokuratura - zgodnie z przepisami unikną odpowiedzialności karnej.

 

Jak wcześniej podawała gliwicka prokuratura, do większości z zarzucanych funkcjonariuszom z Żor przestępstw miało dochodzić na drodze krajowej nr 81, tzw. wiślance, oraz na drogach dojazdowych do autostrady A1. Według śledczych, policjanci z drogówki mieli przyjmować łapówki najczęściej od kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

 

Do 10 lat więzienia

 

To kolejne w ostatnich dniach zatrzymania policjantów z drogówki w woj. śląskim. W środę gliwicka prokuratura przedstawiła zarzuty przyjmowania łapówek trzem funkcjonariuszom z Gliwic. W czwartek po południu trwało posiedzenie sądu, który rozpoznaje prokuratorskie wnioski o ich aresztowanie.

 

Zatrzymanym policjantom przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej i za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Grozi za to od roku do 10 lat więzienia.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze