CBŚP rozbiło gang zajmujący się fikcyjnym obrotem glikolem. Straty Skarbu Państwa na ponad 14 mln zł

Polska
CBŚP rozbiło gang zajmujący się fikcyjnym obrotem glikolem. Straty Skarbu Państwa na ponad 14 mln zł
CBŚP

Ponad 14 mln zł stracił Skarb Państwa w wyniku działania grupy przestępczej, specjalizującej się w tzw. karuzeli podatkowej. Dzięki fikcyjnym fakturom, dokumentującym rzekomy obrót glikolem, oszuści nie płacili VAT-u lub wyłudzali jego zwrot. Zarzuty w tej sprawie usłyszało pięć osób.

O rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej oraz zatrzymaniu tworzących ją czterech Polaków i Litwina poinformowało w czwartek Centralne Biuro Śledcze Policji, współpracujące w tej sprawie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Śledztwo nadzoruje prokuratura regionalna w tym mieście.

 

- Akcja miała miejsce na terenie trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i pomorskiego. Zatrzymano pięć osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz prania pieniędzy - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

 

Glikol jechał z Belgii i Wielkiej Brytanii do Czech lub Słowacji

 

Podstawą fałszywej dokumentacji, która miała stwarzać pozory rzeczywistego obrotu gospodarczego i dać prawo do niepłacenia lub zwrotu VAT-u, był handel glikolem, jadącym przez Polskę z Belgii i Wielkiej Brytanii do Czech lub na Słowację.

 

Towar trafiał do Polski bez opłacenia należnego podatku, a następnie wyjeżdżał do naszych południowych sąsiadów, jednak faktury - wystawiane w Polsce przez kolejne uczestniczące w tym procederze firmy - umożliwiały im obniżenie VAT-u, a w przypadku ostatniego podmiotu, który sprzedawał towar za granicę - bezpodstawny zwrot tego podatku.

 

- Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani, przy wykorzystaniu kont bankowych różnych podmiotów gospodarczych, legalizowali przepływy środków finansowych w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Miało to stwarzać pozory rzeczywistego obrotu gospodarczego glikolem na terenie naszego kraju - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

 

Straty Skarbu Państwa wstępnie oceniono na ponad 14 mln zł. Policjanci i funkcjonariusze skarbowi przejęli dokumentację oraz dane zawarte m.in. w komputerach podejrzanych - to dowody w toczącym się śledztwie.

 

PAP

jm/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze