Wojewoda pomorski: uroczystości na Westerplatte z udziałem min. premiera i szefa MON

Polska

1 września w uroczystych obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny św. mają uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - poinformował w środę i wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w środę na wspólnej konferencji prasowej zapewnili też, że scenariusz obchodów zaplanowanych na 1 września na Westerplatte będzie zrealizowany.

 

Wojewoda, który reprezentował na konferencji Ministerstwo Obrony Narodowej, poinformował, że z informacji, jakie posiada, wśród gości, którzy pojawią się 1 września na Westerplatte znajdą się m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

- Z mojej strony jestem przekonany, że scenariusz, który jest uzgodniony, będzie realizowany. Nie ma powodu, żeby coś się zmieniło w uzgodnionym scenariuszu - zapewnił Drelich. - Też mam nadzieję, że scenariusz zostanie w pełni zrealizowany - dodał Adamowicz.

 

Nie zostanie odczytany apel smoleński

 

Ustalony przed kilkoma dniami między MON a władzami miasta scenariusz obchodów zakłada m.in., że w trakcie uroczystości nie zostanie odczytany apel smoleński, a Apel Pamięci odczyta żołnierz. Tradycyjnych odpowiedzi na apel mają udzielać wspólnie żołnierze i harcerze.

 

Na początku sierpnia minister Błaszczak ujawnił, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

 

Ponad tydzień temu doszło do spotkania z udziałem przedstawicieli wojska i MON w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Po jego zakończeniu obie strony zapewniły, że Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września.

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie